Κεντρική Διεθνή AEK – Παρτιζάν 91-81

AEK – Παρτιζάν 91-81

aek 6

aekΗ ΑΕΚ επικράτησε με 91-81 της Παρτιζάν και έφτασε τις 4 νίκες (4-2), στο Basketball Champions League. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλο το ματς και δίκαια πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι “κιτρινόμαυροι” ξεκίνησαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 6-0 στα πρώτα λεπτά. Η Παρτιζάν κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και να κάνει το 12-12, στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς πάτησαν “γκάζι” και με την συμπλήρωση δέκα λεπτών, η Ένωση βρέθηκε στο +8 (22-14).

Κυρίαρχος η ΑΕΚ και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Δικέφαλος δεν έχασε καθόλου το προβάδισμα, με το σκορ να είναι σε επίπεδα ασφαλείας. Οι Σέρβοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της ελληνικής ομάδας και μοιραία έμειναν πίσω στο σκορ και η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (33-22). Η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ στο +9 (42-33).

Στην τρίτη περίοδο η Ένωση έφτασε την διαφορά στο +12 (53-41). Η ομάδα του Βελιγραδίου όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά καταφερε να επιστρέψει στο ματς (62-57) και με την συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (64-62).

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο, η Ένωση έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να αυξήσει και πάλι την διαφορά, αρχικά στους 9 (80-71) και στην συνέχεια στους 13 (86-73). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι πλέον και η ΑΕΚ σε απόσταση ασφαλείας δεν απειλήθηκε εκ νέου από τους Σέρβους. Το τέλος βρήκε την Ένωση στο +10, με το 91-81 να είναι το τελικό σκορ.

Κορυφαίος για την ελληνική ομάδα αναδείχθηκε ο Ντούσαν Σάκοτα, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους. Από κοντά και ο Κώστας Βασιλειάδης που πρόσθεσε άλλους 16. Για τους Σέρβους πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Χάτσερ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 42-33, 64-62, 91-81.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 7 (1), Σάκοτα 19 (3), Βασιλειάδης 16 (4), Μιλόσεβιτς 10 (1), Ντίξον 15 (2), Λαρεντζάκης 2, Φάλκερ, Ιβάνοβιτς 3 (1), Μαυροειδής 10, Ουίλιαμς 9 (1).
ΠAΡΤΙΖΑΝ (Τζίκιτς): Ρόμπινσον 7 (2), Ρατκόβιτσα 10 (1), Βράμπατς 2, Μαρίνκοβιτς 13 (3), Μπίρτσεβιτς 12, Κοπρίβιτσα 5, Άντριτς 5 (1), Χάτσερ 18 (2), Καράχοντζιτς 3 (1), Λούκοβιτς 6.

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…