Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις 84-76

Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις 84-76

pao zalgiris

pao-zalgiris

Οι πρεμιέρες είναι πάντα δύσκολες. Τι κι αν ο Παναθηναϊκός αγωνιζόταν μπροστά στον κόσμο του, τι κι αν αντιμετώπιζε την κατά τεκμήριο πιο αδύναμη ομάδα της φετινής Ευρωλίγκας, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη τα βρήκε σκούρα απέναντι στο κατά τα άλλα καλοδουλεμένο σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Το “τριφύλλι” επικράτησε πολύ δύσκολα των Λιθουανών με 84-76, μπαίνοντας με το δεξί στη νέα Ευρωλίγκα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν αναμφίβολα ο Νίκος Παππάς, ο οποίος μέτρησε 19 πόντους (6/6 βολές, 2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ήταν κι αυτός που βγήκε μπροστά στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι εξαρχής, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να χτίσουν μία διαφορά, αλλά δεν είχαν διάρκεια στην απόδοση τους, παρά μόνο ξεσπάσματα. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη σούταραν το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο, αλλά δεν ήταν εύστοχοι, την ώρα που οι Λιθουανοί κυριαρχούσαν στους αιθέρες, παίρνοντας πολλά επιθετικά ριμπάουντ.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ 20-15, ενώ το δεύτερο έκλεισε στο +7 (37-30) για τους «πράσινους», χάρη σ’ ένα ξέσπασμα του «τριφυλλιού» λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο είχε πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Φελντέιν.

Οι παίκτες του Πεδουλάκη δεν άλλαξαν την εικόνα τους στο τρίτο δεκάλεπτο. Συνέχισαν να εκτελούν πολλά σουτ πίσω από την γραμμή των 6,75, ενώ αδυνατούσαν να ελέγξουν τα ριμπάουντ, με τους Λιθουανούς να ανανεώνουν πολλές επιθέσεις. Κάπως έτσι, η Ζαλγκίρις, όχι μόνο ψαλίδισε τη διαφορά, αλλά πέρασε και μπροστά στο σκορ (39-41 στο 25’).

Οι φιλοξενούμενοι και προηγήθηκαν και με τέσσερις πόντους (48-52 στο 39’), αλλά ο εξαιρετικός Παππάς μάζεψε τη διαφορά (50-51) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με το σκορ στο 59-59 στο 33, ο Νίκος Παππάς έδειξε τα ηγετικά του προσόντα και με δύο σερί τρίποντα, χάρισε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 6 πόντους (65-59), ενώ έδωσε και μία εκπληκτική ασίστ στον Γκιστ για να κάνει ο Αμερικανός φόργουορντ το 69-62 στο 35’.

Η Ζαλγκίρις δεν πέταξε λευκή πετσέτα, πλησίασε εκ νέου (69-67) με ένα σερί 5-0, αλλά ένα κάρφωμα του Μπουρούση κι άλλο ένα του Παππά έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 73-67.

Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν και με 7 πόντους (77-70 στο 38′), αλλά δεν “καθάρισαν” εύκολα την υπόθεση νίκη, καθώς ο Καλάθης “πέταξε” στα σκουπίδια ουκ ολίγες βολές. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει στη νίκη, μιας και η Ζαλγκίρις ήταν άστοχη στις τελευταίες επιθέσεις.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-30, 51-52, 84-76.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Σίνγκλετον 13 (2), Νίκολς 2, Ρίβερς 2, Μποχωρίδης, Φώτσης 6 (2), Παππάς 19 (3), Φελντέιν 8 (2), Γκιστ 8, Χαραλαμπόπουλος 2, Μπουρούσης 11, Καλάθης Ν. 13 (1).
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 3 (1), Λεκαβίτσιους 12 (2), Βέστερμαν 4, Σεϊμπούτις, Μότουμ 19 (1), Γιανκούνας 13, Γιαφτόκας 4, Μιλάκνις 11 (2), Λίμα 2, Καβαλιάουσκας 6, Ουλανόβας 2.

Αντίδραση και ισοφάριση ψάχνει ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός στο 2ο ματς με τη Μακάμπι θέλει μόνο νίκη. Να διορθώσει ότι χάλασε στο 1ο π…