Κεντρική Basket League Αγώνες Ολυμπιακός – Κολοσσός Ρόδου 75-67

Ολυμπιακός – Κολοσσός Ρόδου 75-67

olympiacos 1

olympiacos

Ο Ολυμπιακός, τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου στο ΣΕΦ, όμως έχοντας και πάλι καθοριστικό τον Έρικ Γκριν, έφτασε στην νίκη με 75-67. O Γιάννης Σφαιρόπουλος, αποφάσισε να ξεκουράσει τον Βασίλη Σπανούλη, λόγω του επερχόμενου παιχνιδιού για την Ευρωλίγκα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ο Κολλοσός αιφνιδίασε τους πρωταθλητές Ελλάδας, παίρνοντας διαφορά 5 πόντων (7-12) στο 7ο λεπτό, έχοντας ζεστούς τους Ρέντιντς και Ρέλεφορντ. Οι “ερυθρόλευκοι” εμφανώς επηρεασμένοι από τα παιχνίδια για την Ευρωλίγκα, συνέχισαν να κυνηγούν στο σκορ, αφού 2 λεπτά πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη προπορευόταν με 20-15.

Ο Ολυμπιακός με τους Γκριν και Παπαπέτρου να σκοράρουν, δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να πάρουν διαφορά. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δυο ομάδες ισόπαλες (25-25).

Στην δεύτερη περίοδο ο εξαιρετικός Ιωάννης Παπαπέτρου έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα (31-30 στο 12′) στον Ολυμπιακό, για να έλθει ο Βαγγέλης Μάντζαρης με τρίποντο να δώσει αέρα τεσσάρων πόντων (34-30) στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Οι “ροδίτες” με ένα γρήγορο σερί 4-0 έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (34-34).

Οι “νησιώτες”, οι οποίοι δεν θύμιζαν σε καμία περίπτωση την ομάδα που έπαιξε για το κύπελλο, πέρασαν μπροστά (42-40) με τρίποντο του Τσούκου, 1.30” πριν την λήξη του ημιχρόνου. Τελικά οι δύο ομάδες ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια με τον εξαιρετικό Κολοσσό να προηγείται με 40-46.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Γκριν και λέι απ από τον Παπανικολάου έφερε γρήγορα τη διαφορά στον πόντο (45-46), ενώ στη συνέχεια με Πρίντεζη και Μάντζαρη ξέφυγε με +4 (50-46). Ο Κολοσσός αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και με σερί 5-0 από τους Τσούκου και Γεωργαλή ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα (51-50) 5.14” πριν τη λήξη της περιόδου. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (57-57) και τον Κολοσσό να στέκεται με τον καλύτερο τρόπο στο ΣΕΦ.

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν, με την εναλλαγή στο σκορ να είναι συνεχόμενη. Οι “ερυθρόλευκοι” φάνηκε πως θα ιδρώσουν για να φτάσουν στην νίκη, αφού ο Κολοσσός βρέθηκε να προηγείται με 64-61, 6.15” πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Σ’ εκείνο το σημείο, οι Γκριν και Πρίντεζης πήραν από το χέρι τον Ολυμπιακό, κάνοντας το 67-64, όμως Ρέλεφορντ με τρίποντη “βόμβα” έφερε και πάλι το ματς σε ισορροπία. Ο Κεμ Μπιρτς, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο ήταν άποντος, έδωσε το προβάδισμα (69-67), για να έρθει ο Γκριν να δώσει μαξιλάρι 4 πόντων (71-67) 2.38” πριν το φινάλε. Στα τελευταία λεπτά ο Κολοσσός παραδόθηκε, και ο Ολυμπιακός έφτασε στην νίκη με 75-67.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-46, 57-57, 75-67
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 2, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 10 (1), Μάντζαρης 6 (2), Αθηναίου 5 (1), Γκριν 18 (2), Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 15 (3), Αγραβάνης, Χάκετ 3, Λοτζέσκι 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ)
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Ρέντιτς 11, Τσούκου 5 (1), Ρέλεφορντ 17 (3), Βασιλόπουλος 2, Χολ 4, Γεωργαλής 10 (2), Αγγελάκος 3 (1), Αχόνεν 9 (1), Παπαδάκης, Ουάτσον 6.

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65

«Ζωντανός» στην παράταση παρέμεινε ο Παναθηναϊκός. Στην παράταση κρίθηκε ο δεύτερος τελικό…