Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ-Γαλατασαράι 98-92

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Γαλατασαράι 98-92

weems

weems

Την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Γαλατασαράι με 98-92. Οι Ισραηλινοί μετά από δύο διαδοχικές ήττες από Αρμάνι και Ρεάλ, έσπασαν το ρόδι, φτάνοντας στην πρώτη τους νίκη.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Χαντάρ, ο Γούιμς με 23 πόντους ενώ ακολούθησε ο Άιβερσον  με 17 και ο Γκάουντλακ με 12.

Η “ομάδα του λαού” μπήκε καλύτερα στο γήπεδο παίρνοντας στο 5ο λεπτό προβάδισμα 5 (11-6) πόντων. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι, αντέδρασαν και περάσαν μπροστά στο 8ο λεπτό με 16-19 χάρη σε τρίποντο του Μίτσοβ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την “τσιμπόμ” να βρίσκεται στο +6 (18-24). Στο δεύτερο δεκάλεπτο , οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Γαλάτα να είναι αυτή που να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 44-47.

Στην επανάληψη ο Άντριου Γκάουντλακ ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της Μακάμπι, η οποία πέρασε  μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου με 4 πόντους (69-65). Στην τελευταία περίοδο  οι ισραηλινοί είχαν ελαφρύ προβάδισμα και ο Ντει με τρίποντο στο 36 έφερε την διαφορά στον πόντο. (77-76). Όμως στα κρίσιμα λεπτά η Μακάμπι ήταν πιο ψύχραιμη και πανηγύρισε την νίκη.

Από την ομάδα του Εργκίν Ατάμαν, ξεχώρισαν οι Ντέντμον με 22Μίτσοβ με 18 και ο αρχηγός Γκιούλερ με 16 πόντους.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Χαντάρ): Γκάουντλοκ 12, Ραντ 6, Σίλι 7, Σμιθ 17 (3), Μέκελ, Πνίνι 3, Οχαγιόν 3 (1), Γουίμς 23 (3), Άιβερσον 17, Τσίρμπες 10.

Γαλατασαράι (Αταμάν): Σμιθ 2, Πρέλντζιτς, Μίτσοβ 18 (5), Τάιους 7, Σιλμπ 6, Πλάις 2, Ντέι 6 (2), Γκιουλέρ 15 (4), Ντίμπλερ 4, Ντέντμον 22 (4).

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 44-47, 69-65, 98-92

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…