Κεντρική Basket League Αγώνες Λαύριο – Κύμη 75-69

Λαύριο – Κύμη 75-69

demarius bolds lavrio

demarius-bolds-lavrio

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα το Λαύριο, το οποίο υπερασπίστηκε την έδρα του, επικρατώντας της Κύμης με 75-69. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφτασε να προηγείται ακόμα και με 18 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά κινδύνεψε στο τέλος, μιας και οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ωστόσο, στα κρίσιμα σημεία “μίλησαν” οι Αμερικανοί των γηπεδούχων, οι οποίοι χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μπολντς, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Σιγκούνας, ο οποίος σταμάτησε στους 18 πόντους.

Οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο βρήκε την Κύμη μπροστά στο σκορ με 17-19, έπειτα από τρίποντο του Ελ Αμίν στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων.

Ο Σιγκούνας έγραψε το 23-27 με τρίποντο στο 13′ και κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Λαυρίου, το οποίο με σερί 9-0, προηγήθηκε με 32-27 στο 16′. Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Μπολντς είχε πάρει “φωτιά”, διαμορφώνοντας το 42-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο, αυτόν του Λαυρίου. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 15 πόντους (54-39 στο 25′). Η διαφορά έφτασε και στους 18 πόντους (64-46), με την Κύμη να μειώνει στους 11 πόντους (64-53) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με συνεχόμενους πόντους του Σιγκούνα.

Με σερί 7-0, η Κύμη πλησίασε στους 4 πόντους (64-60), κάνοντας το παιχνίδι και πάλι ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για την ολική ανατροπή, αλλά στα κρίσιμα σημεία βγήκαν μπροστά οι Αμερικανοί (Γιανγκ, Μπολντς, Τζόνσον) του Λαυρίου, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη (75-69).

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 42-35, 64-53, 75-69.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χάμιλτον 7 (1), Γιανγκ 16 (1), Γιαννακόπουλος 6 (1), Κοκ 4, Μπολντς 21 (1), Στεφανίδης 4 (1), Αθανασούλας 4, Περράκης 2, Κακλαμανάκης 3, Τζόνσον 8 (1), Κακλαμανάκης.
ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Αμπντούλ-Αλίμ 2, Γκριν, Τσούπκοβιτς 8 (1), Ελ Αμίν 13 (4), Τζόρνταν 6, Τουτζιαράκης 5, Σχίζας 2, Σιγκούνας 18 (2), Κατράνας, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης, Πάλμπλαντ 15 (3).

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…