Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Μπαρτσελόνα 76-65

Ερυθρός Αστέρας – Μπαρτσελόνα 76-65

erithros asteras

erithros-asterasΟ Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μπαρτσελόνα, επικρατώντας με 76-65, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι Σέρβοι παίζοντας καλύτερο μπάσκετ κυρίως στο δεύτερο μέρος, υποχρέωσαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα και την ομάδα του σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα στην διοργάνωση.

Οι “μπλαουγκράνα” ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν στην αρχή με 13-7, με την συμπλήρωση 5 λεπτών αγώνα και στην συνέχεια με 16-9. Οι Σέρβοι μείωσαν την διαφορά στους 5 πόντους, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, συνέχιζε να προπορεύεται στον σκορ όμως οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο τελευταίο 5λεπτο του ημιχρόνου, με τον Ερυθρό Αστέρα να προσπερνά στο σκορ, αρχικά με 33-31 και με συνέχεια να παίρνει μια διαφορά 9 πόντων (40-31).

Οι Σέρβοι στο δεύτερο μέρος κράτησαν το προβάδισμα, με την Μπαρτσελόνα να δείχνει μουδιασμένη και χωρίς λύσεις. Οι διαφορά έμεινε σταθερά πάνω από τους 10 πόντους και με την ψυχολογία στα ύψη ο Ερυθρός Αστέρας, παρέμεινε μπροστά.

Ίδιο το σκηνικό και στο τελευταίο 5λεπτο. Οι Σέρβοι μπροστά σε ρόλο οδηγού και οι Καταλανοί χωρίς ενέργεια για να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αγώνα.

Τρία λεπτά πριν από το τέλος η διαφορά άνοιξε στους 14 πόντους (71-57) και το “νερό πλέον είχε μπει στο αυλάκι”. Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ο μεγάλος νικητής με 76-65 με την Μπάρτσα του Γιώργου Μπαρτζώκα να γνωρίζει την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στην διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 40-31, 60-48, 76-65.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 2, Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 9 (1), Σιμόνοβιτς 13 (3), Τζένκινς 8 (1), Γκούντουριτς 21 (4), Γιόβιτς 4, Κούζμιτς 6, Μπιέλιτσα 12.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Μπαρτζώκας): Ράις 9 (1), Ντόρσεϊ 3, Ρίμπας 9 (3), Κλαβέρ 12, Βεζένκοφ 4, Πένο, Έρικσον 3 (1), Όλεσον 15 (3), Περπέρογλου 2, Τόμιτς 8.

Μπάνκι: «Θα παλέψουμε για να ανοίξουμε τις πόρτες των playoffs»

Στα σημεία-κλειδιά του ματς αναφέρθηκε ο Λούκα Μπάνκι. Ο Ιταλός τεχνικός της Βίρτους Μπολό…