Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντόλου Εφές -ΤΣΣΚΑ Μόσχας 87-93

Αναντόλου Εφές -ΤΣΣΚΑ Μόσχας 87-93

cska moscow 2

cska-moscow

Το τρένο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν σταμάτησε ούτε στην Κωνσταντινούπολη. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, έκαναν το 3Χ3 στην διοργάνωση επικρατώντας της Αναντόλου Εφές με 93-87.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, πήραν γρήγορο προβάδισμα με 7-0 στο 2. Ωστόσο , οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 13-12 στο 5ο λεπτό. Έως το τέλος του δεκαλέπτου, η ΤΣΣΚΑ είχε το προβάδισμα χάρη στον Ντε Κολό, με την Εφές όμως να μην την αφήνει να ξεφύγει στο σκορ, όπως φανερώνει και το 23-26 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κόρι Χίγκινς πήρε μπρος και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 12 πόντους (25-37) στο 15ο λεπτό. Το ημίχρονο βρήκε την ΤΣΣΚΑ να προηγείται με 37-45.

Στην επανάληψη η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, παρουσιάστηκε διαφορετική, κερδίζοντας την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκόρ 26-20 και μειώνοντας την διαφορά στους 6 6369. Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, η Έφες με ανεβασμένη, ψυχολογία έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 33 (71-71) με τρίποντο του Ερτέλ. Στο τελευταίο πεντάλεπτο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, να παίρνει και πάλι το προβάδισμα, αλλά τον Ερτέλ να ισοφαρίζει εκ νέου το ματς σε 82-82 στο 37.

Σε εκείνο το σημείο, ανέλαβαν δράση οι σούπερ σταρ των Ρώσων Ντε Κολό και Τεόντοσιτς, οι οποίοι με τους καθοριστικούς πόντους που σημείωσαν έστειλαν την διαφορά στους 7 (89-82). Ο Γκρέιντζερ, αστόχησε στο δίποντο, και τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν μια σειρά από βολές για τους φιλοξενούμενους, με τον Γάλλο να είναι εύστοχος, χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του.

Κορυφαίοι για την “ομάδα του στρατού” ήταν οι Νάντο Ντε Κόλο με 26 πόντους,  Τεόντοσιτς 15 (8 ασίστ) και Χίγκινς με 13 , ενώ από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ντέσον Τόμας με 16 πόντους, ενώ ο Ντέρικ Μπράουν είχε 14.

Εφές Αναντoλού (Περάσοβιτς): Τόμας 16 (2), Χανεϊκατ 5, Μπαλμπάι 5 (1), Μπράουν 14 (2), Οσμάν 7 (1), Κότον 12, Γκρέιντζερ 7 (1), Όμιτς 7, Ερτέλ 7 (1), Ντάνστον 7

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 26, Τεόντοσιτς 15 (3), Φριντζόν 6, Τζάκσον 2, Αντόνοφ, Βοροντσέβιτς 8 (2), Χίγκινς 13 (2), Κριάπα 6, Κουρμπάνοφ 1, Χάινς 6

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 37-49, 63-69, 87-93.

Περισσότερα από Κώστας Παπάζογλου

Αντίδραση και ισοφάριση ψάχνει ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός στο 2ο ματς με τη Μακάμπι θέλει μόνο νίκη. Να διορθώσει ότι χάλασε στο 1ο π…