Κεντρική Διεθνή Στους τελικούς η Ρεάλ

Στους τελικούς η Ρεάλ

002821

llullΗ Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε -έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι- το “διπλό” (80-82) στην έδρα της Βαλένθια, έκανε το 3-1 στη σειρά και πανηγύρισε την πρόκρισή της στους τελικούς της ACB, όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Μπαρτσελόνα ή Λαμποράλ Κούτσα.

Η “βασίλισσα” έκλεισε στο +6 (38-44) το ημίχρονο, εντούτοις, οι “νυχτερίδες” πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 15-9 στην τρίτη περίοδο κι ισοφάρισαν σε 53-53 (30′). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να επιδεικνύει μεγαλύτερη ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών.

Οι Τζέισι Κάρολ και Σέρχιο Γιουλ αποτέλεσαν το “Α” και το “Ω” για τους Μαδριλένους, σκοράροντας 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Ο Τζάστιν Χάμιλτον, στον αντίποδα, ήταν ο κορυφαίος της Βαλένθια, ολοκληρώνοντας το ματς με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ.