Κεντρική Basket League Αγώνες Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-83

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-83

742007

feldeine-spanoulis“Πράσινο” πλεονέκτημα…
Ο Παναθηναϊκός, έπειτα από μια εξαιρετικά ανταγωνιστική αναμέτρηση, η οποία κρίθηκε στις λεπτομέρειες, επικράτησε 83-81 του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ, έκανε το “μπρέικ” και το 1-0 στη σειρά των τελικών της Basket League.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη μπήκε αποφασιστικά στο παρκέ, προηγήθηκε 15-24 στο 10′, “απάντησε” σε κάθε “ξέσπασμα” των γηπεδούχων και, ούσα ιδιαίτερα ψύχραιμη στο φινάλε, πανηγύρισε το σπουδαίο “διπλό”. Η σειρά μεταφέρεται, πλέον, στο ΟΑΚΑ, όπου οι “πράσινοι” θα υποδεχθούν τους “ερυθρόλευκους” (22/05, 19:30).

Οι Νικ Καλάθης (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ, ισάριθμες ασίστ, 4 κλεψίματα), Τζέιμς Φελντέιν (15 πόντοι, 6 ασίστ) κι Αντώνης Φώτσης (13 πόντοι, 3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) ήταν το “Α” και το “Ω” του “τριφυλλιού“.

Οι “πράσινοι“, μάλιστα, είχαν 29 (!) ασίστ, που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία των τελικών (99) της Basket League.

Οι Ματ Λοτζέσκι (21 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Γιώργος Πρίντεζης (17 πόντοι, 3 ριμπάουντ) και Βασίλης Σπανούλης (15 πόντοι) ξεχώρισαν από την πλευρά των Πειραιωτών.

panathinaikos-fotsis-gist

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση και, ύστερα από το αρχικό 4-4, “έτρεξαν” μικρό σερί 7-0 και προηγήθηκαν 4-11 περίπου στα μέσα της πρώτης περιόδου. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη είχε το μομέντουμ, ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική στα αμυντικά καθήκοντά της κι απέκτησε διψήφια διαφορά (10-20), χάρη σε εύστοχο περιφερειακό σουτ του Φώτση.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν στο +9 (15-24) το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να είναι προβληματικός στην ανασταλτική λειτουργία του, όπως κι αρκετά άστοχος στην επίθεση.

Στη δεύτερη περίοδο, τα δεδομένα του παιχνιδιού διαφοροποιήθηκαν άρδην. Το “τριφύλλι”, μολονότι συντηρούσε διαφορά δέκα πόντων στα πρώτα λεπτά (19-29, 21-31), είδε τους Πειραιώτες να αντεπιτίθενται στη συνέχεια.

Για του λόγου το αληθές, οι γηπεδούχοι, με 6 πόντους του Σπανούλη και τρίποντο του Παπαπέτρου, πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 9-2 και πλησίασαν στο -3 (30-33). Ακολούθως, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (33-35, 37-37), με τον Παναθηναϊκό να “τρέχει” σερί 10-4 και να προηγείται 41-47 στο ημίχρονο.

hackett

Στην επανάληψη και δη στην τρίτη περίοδο, η αναμέτρηση κινήθηκε σε πανομοιότυπο μήκος κύματος, ήτοι ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστική. Κανείς εκ των “αιωνίων” δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του, ωστόσο, οι “ερυθρόλευκοι” κατόρθωσαν -ύστερα από αρκετή ώρα- να ανακτήσουν το προβάδισμα, κλείνοντας στο +1 (62-61) το δεκάλεπτο.

Στο μεταξύ, οι Παπαπέτρου και Χάκετ προσέφεραν πολύτιμες λύσεις στους γηπεδούχους, βοηθώντας τόσο αμυντικά, όσο και στον επιθετικό τομέα.

Στην τελευταία “πράξη” του αγώνα, το σκορ ήταν ισόπαλο (67-67) στα πρώτα τρία λεπτά, με τον Γκιστ να καρφώνει (64-67) και τον Λοτζέσκι να… “απαντά” από την περιφέρεια (67-67, 33’). Στη συνέχεια, ο Καλάθης, ο οποίος ήταν ουσιαστικός στο παιχνίδι του καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, πέτυχε 5 συνεχείς πόντους, δίνοντας προβάδισμα τριών πόντων (69-72, 34:46”) στον Παναθηναϊκό.

diamantidis-printezis

Ακολούθως, οι Πρίντεζης (τρίποντο) και Λοτζέσκι (2/2 βολές) έκαναν το 74-72, εντούτοις, οι Διαμαντίδης (τρίποντο) και Φώτσης (δίποντο) έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στο “τριφύλλι” (74-77, 02:29” πριν από τη λήξη).

Στη συνέχεια, δε, ο Σπανούλης απέτυχε να ισοφαρίσει (αστόχησε από τα 6.75), ωστόσο, ο Χάντερ μείωσε σε 76-77 από το “ζωγραφιστό”. Ο Παναθηναϊκός, όμως, με μεγάλο τρίποντο του Φώτση, πήρε πολύτιμη “ανάσα”, καθότι προηγήθηκε 76-80 στα 38” πριν από το φινάλε.

Ο Λοτζέσκι “απάντησε” με τον ίδιο τρόπο κι ο Ολυμπιακός πλησίασε στο -1 (79-80) στα 20” πριν από το τέλος. Ο Παππάς, από την πλευρά του, επέδειξε ολύμπια ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών, κάνοντας το 79-82.

Ο Σπανούλης τον… μιμήθηκε και, κατά συνέπεια, το ματς ήταν και πάλι στον πόντο (81-81, 39:49″). Ο Διαμαντίδης είχε 1/2 από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας”, ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν ευστόχησε στην τελευταία επίθεση (πιέσθηκε και κλείσθηκε ο Παπανικολάου), με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Σχινάς – Μητσόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 15-24, 41-47, 62-61, 81-83.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Παπαπέτρου 9 (2), Σπανούλης 15 (2), Στρόμπερι, Μιλουτίνοβ 3, Πρίντεζης 17 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης, Χάκετ 6, Λοτζέσκι 21 (3), Παπανικολάου 4, Ουόρικ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 4, Μποχωρίδης, Φώτσης 13 (3/3), Ραντούλιτσα 4, Παππάς 10 (1), Φελντέιν 15 (4), Διαμαντίδης 4 (1), Γκιστ 11, Καλάθης 16 (2), Χέινς, Ουίλιαμς 1, Χάντερ 5.