Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – Άρης 89-84

ΑΕΚ – Άρης 89-84

211635

sakota-aek-aris“Αγγίζει” την τρίτη θέση…
Η ΑΕΚ, έπειτα από μια εξαιρετικά ανταγωνιστική αναμέτρηση, επικράτησε 89-84 του Άρη στο ΟΑΚΑ, έκανε το 2-0 στη σειρά των “μικρών” τελικών κι απέχει μία νίκη από την κατάκτηση της τρίτης θέσης στη φετινή Basket League. Το τρίτο παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Τετάρτη (25/05), στις 19:00, στο “Nick Galis Hall”.

Ο Ντούσαν Σάκοτα αποτέλεσε το “Α” και το “Ω” για την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς, ολοκληρώνοντας το ματς με 22 πόντους (4/5 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ. Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, ήταν οι Μαλίκ Χέρστον (13 πόντοι), Τζέι Κόβαν Μπράουν (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, ισάριθμες ασίστ) και Μαρκ Κάρτερ (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Οι Θοδωρής Ζάρας (22 πόντοι, 5/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Οκάρο Ουάιτ (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ντομινίκ Ουότερς (15 πόντοι, 7 ασίστ) και Σπύρος Μούρτος (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) συνεισέφεραν τα μέγιστα για τους φιλοξενούμενους.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τρεις παίκτες από πλευράς ΑΕΚ και δύο του Άρη! Οι διαιτητές έλαβαν τούτη την απόφαση, ένεκα του “θερμούεπεισοδίου στα 14″ πριν από τη λήξη, στο οποίο συμμετείχαν όλοι, πλην τριών εκατέρωθεν. Οι Θεσσαλονείς, βέβαια, έχασαν (και) τον Ζάρα στο φινάλε, καθώς συμπλήρωσε πέντε φάουλ.

Οι φιλοξενούμενοι, επίσης, στερήθηκαν των υπηρεσιών του Τζερέλ ΜακΝιλ στην επανάληψη, αφού αποβλήθηκε -λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου- με δύο τεχνικές ποινές.

aek-aris-okaro-white-michael-eric

Η “Ένωση” ξεκίνησε δυναμικά στην αναμέτρηση, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό της. Οι γηπεδούχοι, με τρίποντα των Μπράουν, Σάκοτα (τρίποντο και μία βολή), 2/2 βολές του Χέρστον και καλάθι του Μαυροειδή, προηγήθηκαν 11-0 στο 3’.

Οι Θεσσαλονικείς, οι οποίοι είδαν τον Ουάιτ να φορτώνεται νωρίς-νωρίς με δύο φάουλ, πέτυχαν τους πρώτους πόντους τους δια χειρός Κοέν (11-3, 03:28”). Η ΑΕΚ είχε το μομέντουμ, ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική στα αμυντικά καθήκοντά της, σούταρε με πολύ καλά ποσοστά (7/14, 50% στα δίποντα, 4/7, 57% στα τρίποντα, 10’) κι απέκτησε διαφορά 14 πόντων (23-9, 07:44”).

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, που υπέπεσε σε 5 λάθη κι είχε μόλις 3 ασίστ στο 10’, κατάφερε απλώς να μειώσει σε 24-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς εξακολούθησαν να ελέγχουν το παιχνίδι και συντηρούσαν ασφαλείς διαφορές (26-16, 33-19, 46-32). Η “Ένωση”, με αιχμή του δόρατος τον Σάκοτα (15 πόντοι, 4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 20’), έκλεισε στο +13 (48-35) το ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι παρέμεναν ιδιαίτερα εύστοχοι τόσο εντός πεδιάς (16/31, 51%, 20’), όσο κι από την περιφέρεια (6/11, 54%, 20’). Ο Άρης, στον αντίποδα, έχασε τον ΜακΝιλ ενόψει της συνέχειας του αγώνα, καθότι αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές (17:41”).

Ο 28χρονος Αμερικανός γκαρντ, μάλιστα, ήταν εκτός εαυτού, επιτέθηκε φραστικά στον Γκόντα (σ.σ.: πρώτος διαιτητής) και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

jerel-mcneal-aris-nevra

Στην επανάληψη και δη στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους και, με πρωταγωνιστή τον Ζάρα (8 πόντοι σε τούτο το διάστημα, 2/2 τρίποντα), “έτρεξαν” σερί 12-5, μειώνοντας σε 53-47 (24:41”). Το ματς, όπως γίνεται αντιληπτό, ήταν πια απόλυτα ανταγωνιστικό.

Ακολούθως, ο Ζάρας συνέχισε το… ρεσιτάλ του από τα 6.75, με τον Άρη να πλησιάζει στο -5 (55-50, 25:22”). Ο Χέρστον, όμως, “απάντησε” με τον ίδιο τρόπο, δίνοντας πολύτιμη “ανάσα” στην ΑΕΚ, η οποία προηγήθηκε 58-50 (26:17”).

Στη συνέχεια, δε, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά ακόμη και στο -4 (65-61), έπειτα από καλάθι του Μούρτου. Η “Ένωση” έκλεισε εντέλει στο +7 (68-61) το τρίτο δεκάλεπτο, χάρη σε εύστοχο περιφερειακό σουτ του Μιλόσεβιτς.

aris-dominic-waters-oaka

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, παρουσιάσθηκε ένα απρόοπτο στο ΟΑΚΑ, καθώς έπεσε η τάση του ρεύματος (31:25″) και το παιχνίδι διεκόπη προσωρινά. Το ματς συνεχίσθηκε ύστερα από περίπου πέντε λεπτά, εντούτοις, δεν υπήρχε επαρκής φωτισμός (το πρόβλημα, πάντως, αποκαταστάθηκε άμεσα).

Σε ό,τι αφορά στο καθαρά αγωνιστικό σκέλος, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ισχνή διαφορά (75-70) περίπου στα μέσα του δεκαλέπτου. Ακολούθως, η “Ένωση” έχασε τον Χέρστον, που συμπλήρωσε πέντε φάουλ (34:49″), με τον Άρη να μειώνει σε 75-73 (35:28″), έπειτα από καλάθι του Μούρτου (είχαν προηγηθεί 1/2 βολές του Ουάιτ).

Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, ισοφάρισαν σε 75-75 (37:44″)! Στη συνέχεια, ο Μπράουν πέτυχε μεγάλο τρίποντο (78-75, 38′) κι ο Ουότερς “απάντησε” με πανομοιότυπο τρόπο (78-78, 38:20″).

Η ΑΕΚ, πάντως, κατάφερε να “καθαρίσει” το ματς, καθότι ξέφυγε με +5 (83-78, 39:15″), χάρη σε τρίποντο του Παπαντωνίου και καλάθι του Σάκοτα (πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε, μετά το άστοχο τρίποντο του Μιλόσεβιτς).

sumploki-aek-aris

Στα 14″ πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα, υπήρξε συμπλοκή μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, με τον Ουότερς και τον Παπαντωνίου να έρχονται στα χέρια. Οι Παπαντωνίου και Σάκοτα, μάλιστα, αποβλήθηκαν με “ντισκαλιφιέ“, όπως κι οι Ουότερς κι Ουάιτ.

Οι διαιτητές, δε, αποφάσισαν να στείλουν στα αποδυτήρια τους πάγκους των ΑΕΚ κι Άρη, διότι υπήρξε εισβολή όλων στο παρκέ. Η αναμέτρηση συνεχίσθηκε με τρεις παίκτες από κάθε ομάδα, ενώ οι Θεσσαλονικείς ολοκλήρωσαν το ματς με δύο (!) παίκτες, καθότι αποβλήθηκε ο Ζάρας, που συμπλήρωσε πέντε φάουλ.

Διαιτητές: Γκόντας – Φούφης – Μπήτης.
Τα δεκάλεπτα: 24-14, 48-35, 68-61, 89-84.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 6 (2), Σάκοτα 22 (4), Χέρστον 13 (1), Μπράουν 12 (3), Μαυροειδής 8, Καμαριανός, Μιλόσεβιτς 7 (1), Κάρτερ 12 (1), Σαρικόπουλος 2, Μωραΐτης, Τσαλμπούρης, Έρικ 7.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 20, Ουότερς 15 (2), Κοέν 5 (1), Μούρτος 12 (1), ΜακΝιλ 6, Ξανθόπουλος 1, Δήμας, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Φλιώνης, Ζάρας 22 (5), Σίμτσακ 3.