Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ερυθρός Αστέρας 77-76 (vid)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ερυθρός Αστέρας 77-76 (vid)

234004

real-madrid-cska-moscow

Αν στο πρώτο παιχνίδι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύτηκε στην έδρα της απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, στο δεύτερο απλά τα χρειάστηκε για να κατάφερει να υπερασπιστεί την έδρα της. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, μετά κόπων και βασάνων, επικράτησε με 77-76 των Σέρβων, κάνοντας το 2-0 στη σειρά, η οποία πλέον μεταφέρεται στο Βελιγράδι.

Το σύνολο του Ντέγιαν Ραντόνιτς πραγματοποίησε ακόμα καλύτερη εμφάνιση από το πρώτο παιχνίδι, έφτασε μία ανάσα από το διπλό, αλλά λίγο η κλάση του Τεόντοσιτς, λίγο μία χαμένη βολή του Κίνσεϊ λίγα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, αλλά και ένα λάθος του Γιόβιτς στην τελευταία ουσιαστικά επίθεση του Ερυθρού Αστέρα, έγειραν την πλάστιγγα στην πλευρά των Ρώσων, οι οποίοι πρέπει να αισθάνονται πολύ τυχεροί.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κάιλ Χάινς με 19 πόντους (3/3 βολές, 8/9 δίποντα), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιόβιτς με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ο Σέρβος γκαρντ, όμως, έκανε 6 λάθη, το ένα εκ των οποίων καθοριστικό.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο (44-48), ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, βελτίωσαν την άμυνα τους και προηγήθηκαν με 63-60 στο 30′. Οι Σέρβοι, όμως, με αιχμή του δόρατος στη επίθεση τον Γιόβιτς, πήραν εκ νέου το προβάδισμα (74-75 στο 39′), αλλά ο Τεόντοσιτς με μεγάλο τρίποντο έκανε το 77-75 στην επόμενη επίθεση και ο Κίνσεϊ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 77-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 44-48, 63-60, 77-76.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 13, Τεόντοσιτς 9 (3), Φριτζόν 2, Νίκολς 5 (1), Τζάκσον 5 (1), Λαζάρεφ 2, Βοροντσέβιτς 6 (2), Χίγκινς 13 (1), Κουρμπάνοφ 3 (1), Χάινς 19.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 14, Ντάνγκουμπιτς 1 Μίτροβιτς 2, Λάζιτς 7 (1), Μίτσιτς, Σιμόνοβιτς 14 (3), Γιόβιτς 15 (3), Μίλερ 11, Τσίρμπες 9, Στίματς 3.