Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Λαμποράλ Κούτσα 75-84

Παναθηναϊκός – Λαμποράλ Κούτσα 75-84

eliot williams pao laboral

eliot williams pao - laboral

Τον… “σκούπισε”
Η Λαμποράλ Κούτσα ήταν καλύτερη και στο τρίτο παιχνίδι της σειράς, επικρατώντας του Παναθηναϊκού και στο ΟΑΚΑ με 75-84. Έκανε το 3-0 και προκρίθηκε πανηγυρικά στο φάιναλ φορ του Βερολίνου, ακολουθώντας το παράδειγμα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου, ωστόσο οι Βάσκοι τα έβαλαν… όλα πίσω από την γραμμή των 6,75 και με 7 τρίποντα στην τελευταία περίοδο, “σκότωσαν” τα όνειρα του Παναθηναϊκού για επιστροφή σε φάιναλ φορ.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Άνταμς με 24 πόντους και ο Τζέιμς με 20 πόντους. Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Ραντούλιτσα με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς ξεκίνησε, μετά από καιρό, στην αρχική πεντάδα σε αγώνα του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα, δικαιώνοντας τον Σάσα Τζόρτζεβιτς για την επιλογή του. Ο Έλληνας φόργοουρντ, έχοντας τη ψυχολογία στα ύψη και παίρνοντας έξτρα ενέργεια από τον κόσμο της ομάδας, ο οποίος τον αποθέωνε με κάθε ευκαιρία, πήρε αρκετές προσπάθειες και σ’ αυτόν οφείλειται εν πολλοίς το καλό ξεκίνημα του “τριφυλλιού” (9-4 στο 3′). Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα, οι Βάσκοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και σταδιακά πήραν τον έλεγχο του αγώνα, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 17-20.

Στη δεύτερη περίοδο, η άμυνα του Παναθηναϊκού θύμισε κάτι απ’ αυτή του τρίτου δεκαλέπτου του πρώτου παιχνιδιού στη Βιτόρια. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν πολύ εύκολα το διάδρομο προς το “πράσινο” καλάθι και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τον Μάικ Τζέιμς και τον Ντάβις Μπέρτανς, προηγήθηκαν με 28-38 στο 17′. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στα τελευταία τρία λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, μειώνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους (37-42) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου άνηκε αποκλειστικά στον Έλιοτ Ουίλιαμς, ο οποίος θυμήθηκε τις εμφανίσεις του στο Top 16. Ο Αμερικανός γκαρντ μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και με προσωπικούς πόντους, έφερε το παιχνίδι στα ίσια (44-44) στο 23′. Η Λαμποράλ κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου με 48-52 στο 26′, αλλά ο Παναθηναϊκός, με ένα μεγάλο τρίποντο του Ουίλιαμς και ένα πολύ δύσκολο σουτ του Διαμαντίδη, έτρεξαν σερί 5-0 και πήραν το προβάδισμα (53-52) στο 28′. Το τρίτο δεκάλεπτο, πάντως, βρήκε μπροστά (55-56) τους Βάσκους, οι οποίοι πήραν σκορ από το ζωγραφιστό και συγκεκριμένα από τον Πλάνινιτς.

Ο κορυφαίος παίκτης της Λαμποράλ Κούτσα στα δύο πρώτα παιχνίδια, Ντάριους Άνταμς, αφυπνίστηκε τη λάθος στιγμή και με 6 σερί πόντους, έδωσε το προβάδισμα με 5 πόντους (59-64 στο 33′) στους φιλοξενούμενους. Ο Κορμπάτσο και ο Άνταμς εκτόξευσαν τη διαφορά στο +9 (61-70 στο 34′) με δύο κολλητά τρίποντα. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με ένα γρήγορο 7-2, μείωσε στους 4 πόντους (68-72 στο 34′), μπαίνοντας εκ νέου γερά στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο Άνταμς, όμως, ήταν σεληνιασμένος και με νέο τρίποντο έκανε το 75-68 στο 37′, φτάνοντας τους 24 πόντους. Ο Μπουρούσης, δε, “σκότωσε” τους “πράσινους” με νέο τρίποντο, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (68-78 στο 38′). Ο Γκιστ μείωσε σε 70-78, ωστόσο ο Τζέιμς πέτυχε το έκτο (!) τρίποντο της Λαμποράλ στο τέταρτο δεκάλεπτο και εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (70-81). Ο Διαμαντίδης μείωσε σε 73-81, αλλά ο Τζέιμς πέτυχε το έβδομο (!) τρίποντο της Λαμποράλ (73-84), “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-42, 55-56, 75-84.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινζ, Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς 10 (2), Φώτσης 8, Ραντούλιτσα 13, Φελντέιν, Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 11 (1), Καλάθης 6, Κούζμιτς 6, Ουίλιαμς 11 (1), Χάντερ 2.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Περάσοβιτς): Μάικ 20 (4), Πλάνινιτς 8, Μπουρούσης 9 (1), Μπλάζιτς 4, Τιγί, Άνταμς 24 (3), Κορμπάτσο 6 (2), Μπερτάνς 13 (1).

Α1 γυναικών: Τελικός πράξη 4η

Ο τέταρτος τελικός της Α1 γυναικών διεξάγεται σήμερα. Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στις 15:00…