Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Λαμποράλ Κούτσα – Παναθηναϊκός 84-68

Λαμποράλ Κούτσα – Παναθηναϊκός 84-68

elliot williams panathinaikos athens eb15

elliot-williams-panathinaikos-athens-eb15

Η Λαμποράλ Κούτσα έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στο φάιναλ φορ του Βερολίνου, καθώς επικράτησε εύκολα στην έδρα της του Παναθηναϊκού με 84-68.

Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς βρέθηκαν σε εξαιρετικό βράδυ, “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη από τα μέσα του τρίτου δεκάλεπτου, στέλνοντας το μήνυμα στον Παναθηναϊκό πως δύσκολα θα περάσει από την “καυτή” Φερνάντο Μπουέσα Αρένα. Επόμενου ραντεβού για τις δύο ομάδες την Παρασκευή (15/4).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Άνταμς με 20 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν και πάλι ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος μέτρησε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Από πλευράς Παναθηναϊκού, διασώθηκε ο Ραντούλιτσα με 21 πόντους και ο Χέινς με 11 πόντους, ενώ όλοι οι υπόλοιποι παίκτες ήταν εκτός κλίματος αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με τρίποντο του Ουίλιαμς προηγήθηκε με 0-3, ωστόσο αυτό ήταν το τελευταίο εύστοχο σουτ του “τριφυλλιού” πίσω από τη γραμμή των 6,75 στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς αστόχησε στις υπόλοιπες έξι προσπάθειες για τρίποντο, παίρνοντας σκορ αποκλειστικά από το ζωγραφιστό και τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, ο οποίος έκανε πάρτι κάτι από τα καλάθια, βάζοντας τη μπάλα όπως ήθελε στο καλάθι.

Αντίθετα, οι Βάσκοι ήταν αρκετοί εύστοχοι (7/16, ήτοι 43%) από την περιφέρεια, με τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς να παίρνει σκορ σχεδόν από όλους τους παίκτες του (μόνο ο Ντιοπ δεν σκόραρε). Κάπως έτσι, η Λαμποράλ Κούτσα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε με 18-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (34-22) στο 16′, με τον Γιάκα Μπλάζιτς να “σκοτώνει” τον Παναθηναϊκό από την περιφέρεια. Οι “πράσινοι”, με εξαίρεση τον Ραντούλιτσα, δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα τον διάδρομο προς το καλάθι των Βάσκων, οι οποίοι “έκλεισαν” το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 39-28

Ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε πάρα πολύ στο τρίτο δεκάλεπτο, γεγονός που δεν σύμφερε σε καμία περίπτωση τον Παναθηναϊκό. Οι Βάσκοι συνέχισαν να πυροβολούν από παντού, ενώ η αμυντική λειτουργεία του Παναθηναϊκού ήταν κάκιστη. Με το σκορ στο 44-34 υπέρ των γηπεδούχων, οι παίκτες του Περάσοβιτς έτρεξαν σερί 10-0, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20! (54-34) στο 25′, “καθαρίζοντας” ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 15 πόντους (64-49) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός στην τέταρτη περίοδο. Με σερί 5-0, οι Βάσκοι ξέφυγαν και πάλι με 20 πόντους (69-49), με τα τελευταία λεπτά του αγώνα να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-28, 64-49, 84-68.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Περάσοβιτς): Τζέιμς 11 (2), Ντιόπ, Χάνγκα (2) 7, Πλάνινιτς 10, Μπουρούσης 15 (1), Μπλάζιτς 7 (2), Ντιόπ Ι., Τιγί 7, Άνταμς 20 (4), Κορμπάτσο 2, Μπέρτανς 5 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 11 (2), Πάβλοβιτς 2, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 21, Φελντέιν 2, Διαμαντίδης, Γκιστ 7, Καλάθης 5(11 ασίστ), Κούζμιτς 4, Ουίλιαμς 7 (1), Χάντερ 7.

Basket League: Αυλαία της 4ης αγωνιστικής με Ολυμπιακό & Προμηθέα

Η 4η αγωνιστική του Top-6 ξεκινά με τον αγώνα Ολυμπιακός – Προμηθέας. Ο Ολυμπιακός κ…