Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Ρεάλ Μαδρίτης 100-78 (vid)

Φενέρμπαχτσε – Ρεάλ Μαδρίτης 100-78 (vid)

ekpe udoh fenerbahce istanbul eb15

ekpe-udoh-fenerbahce-istanbul-eb15Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Φενέρμπαχτσε τη δεύτερη εντός έδρας αναμέτρηση με τη Ρεάλ. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συνέτριψε 100-78 τη “Βασίλισσα” κι έκανε το 2-0 στη σειρά, η οποία μεταφέρεται -πια- στη Μαδρίτη.

Ο Εκπέ Ουντό αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος των Τούρκων, ολοκληρώνοντας το ματς με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ. Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, ήταν οι Νίκολα Κάλινιτς (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Ο Κώστας Σλούκας, από την πλευρά του, “έγραψε” 2 πόντους (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/1 βολή), ισάριθμα ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 λάθη σε 26:20. Οι Σέρχιο Ροντρίγκεζ (15 πόντοι, 3 ριμπάουντ) και Λούκα Ντόντσιτς (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ), στον αντίποδα, ήταν οι κορυφαίοι της προβληματικής Ρεάλ.

luigi-datome-fenerbahce-istanbul-eb15

Η “Φενέρ“, η οποία “μοίρασε” διπλάσιες ασίστ (22/11) από την αντίπαλό της κι υπέπεσε σε οκτώ λιγότερα λάθη (7/15), διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης καθ’ όλη τη διάρκειά της. Οι γηπεδούχοι έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όταν προηγήθηκαν 27-14.

Έκλεισαν, μάλιστα, το ημίχρονο στο +25 (54-29) και, κατά συνέπεια, η επανάληψη αποτέλεσε διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι Τούρκοι, έτσι, έχουν -πια- ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 54-29, 76-48, 100-78.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 6 (2), Χερσέκ, Ουντό 18, Μαχμούτογλου 6 (2), Άντιτς 9 (1), Μπογκντάνοβιτς 16 (3), Σλούκας 2, Αρνά, Ουγκουρλού, Κάλινιτς 17, Ντίξον 14 (1), Ντατόμε 12 (2).
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 5, Φερνάντεζ 6 (2), Νοτσιόνι 3 (1), Ρέγες 5 (1), Ροντρίγκεζ 15 (2), Αγιόν 4, Κάρολ 6, Γιουλ 5 (1), Ερνανγκόμεζ 4, Τέιλορ 8 (2), Ντόντσιτς 10 (1).

Παρακολουθείστε τα καλύτερα στιγμιότυπα

Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης

Παναθηναϊκός: Νίκη για να παραμείνει στην τετράδα

Νίκη στην Μπολόνια θέλει ο Παναθηναϊκός. Την 21η νίκη του θέλει απόψε (29/03, 21:30) ο Παν…