Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 71-78

Ερυθρός Αστέρας – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 71-78

quincy miller crvena zvezda telekom belgrade eb15

quincy-miller-crvena-zvezda-telekom-belgrade-eb15

Τον… σκούπισε
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο φάιναλ φορ του Βερολίνου. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα και στο Βελιγράδι με 78-71, έκανε το 3-0 στη μεταξύ τους σειρά και πήρε την πρόκριση, αφήνοντας εκτός διοργάνωσης τους Σέρβους, οι οποίοι είναι άξιοι συγχαρητηρίων, μιας και πάλεψαν στα ίσια όλα τα παιχνίδια με τους Ρώσους.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 20 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κουίνσι Μίλερ με 15 πόντους.

Οι Σέρβοι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, προηγήθηκαν με 21-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις με έναν πόντο (35-36) με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Ρώσοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 12 πόντους (47-59) στο τρίτο δεκάλεπτο, δείχνοντας πως θα “καθαρίσουν” εύκολα τη νίκη, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πλησίασαν και πάλι στον πόντο (66-67 στο 36′), αλλά έχασαν τη συγκέντρωσή τους στα τελευταία λεπτά του αγώνα, γνωρίζοντας την τρίτη σερί ήττα τους.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 35-36, 47-59, 71-78.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 9 (1), Ντάνγκουμπιτς 11 (2), Μίτροβιτς, Λάζιτς 2, Μίτσιτς 2, Σιμόνοβιτς 7 (1), Γκούντουριτς, Γιόβιτς 6 (6ρ, 6α), Μίλερ 15, Τσίρμπες 7, Στίματς 12.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 20 (1), Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 12 (2τρ, 7α), Φριτζόν 2, Νίκολς 3, Τζάκσον 6 (2), Λαζάρεφ, Βοροντσέβιτς 8 (2), Χίγκινς 8 (2), Κουρμπάνοφ 12 (2τρ, 6ρ), Χάινς 7.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …