Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 78-83

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 78-83

739999

carter-aek-paok“Άλωσε” το ΟΑΚΑ…
Ο ΠΑΟΚ, όντας καταπληκτικός στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, επικράτησε 83-78 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, πετυχαίνοντας το “break“. Οι Θεσσαλονικείς χρειάζονται μία ακόμη νίκη, προκειμένου να προκριθούν στην ημιτελική φάση των πλέι οφ. Το δεύτερο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων θα πραγματοποιηθεί, το επόμενο Σάββατο (23/04, 20:00), στην “PAOK Sports Arena”.

Ο Ουίλιαμ Χάτσερ αποτέλεσε το “Α” και το “Ω” των φιλοξενούμενων, ολοκληρώνοντας το ματς με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, ήταν οι Κώστας Βασιλειάδης (17 πόντοι, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) και Βαγγέλης Μαργαρίτης (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Oι “ασπρόμαυροι”, μάλιστα, υπέπεσαν μόλις σε 3 λάθη στην επανάληψη. Είχαν, επίσης, 10/21 (47%) τρίποντα και πέτυχαν 31 πόντους, ύστερα από σφάλματα των αντιπάλων τους.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, στον αντίποδα, ηγήθηκε των σκόρερ, σημειώνοντας 19 πόντους. Ο “Λου“, όμως, ήταν εξαιρετικά άστοχος από την περιφέρεια (1/10, 10%). Η Ένωση, μολονότι έλεγχε τον ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκε ακόμη και με +17 (35-18, 14:06), γνώρισε την ήττα και, κατά συνέπεια, βρίσκεται -πια- με την “πλάτη στον τοίχο“.

brown-tepic-aek-paok

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη έως τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, με την ΑΕΚ να προηγείται 8-7 (04:20). Ακολούθως, η Ένωση, ούσα ιδιαίτερα αποτελεσματική στα αμυντικά καθήκοντά της, πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 9-0 κι απέκτησε διαφορά 10 πόντων (17-7, 06:24), με τον Κάρτερ και τον Μαυροκεφαλίδη να αποτελούν το “Α” και το “Ω” στην επίθεση. Οι “κιτρινόμαυροι” ολοκλήρωσαν εντέλει στο +8 (24-16) την εναρκτήρια περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να έχουν το μομέντουμ. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς “έτρεξε” σερί 11-2 κι “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +17 (35-18, 14:06). Ο ΠΑΟΚ, όμως, αντέδρασε και, πραγματοποιώντας δικό του σερί 9-2, μείωσε σε 37-28 (17:55), έπειτα από εύστοχα περιφερειακά σουτ των Ντούβνιακ, Μαργαρίτη και 3/3 βολές του Χάτσερ.

Η ΑΕΚ έκλεισε στο +8 (41-33) το ημίχρονο, παίρνοντας 20 πόντους από το “βαμμένο”. Η Ένωση, δε, ήταν αρκετά αποτελεσματική εντός πεδιάς (15/27, 55%, 20’), εντούτοις, σούταρε με χαμηλό ποσοστό (4/15, 26%) από τα 6.75. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, από την άλλη πλευρά, βελτίωσε την εικόνα της στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου 20λέπτου, έχοντας -παράλληλα- 6/9 τρίποντα (66%, 20’).

Στην επανάληψη και δη στην τρίτη περίοδο, οι Θεσσαλονικείς -με αιχμή του δόρατός τους το περιφερειακό σουτ- πλησίασαν ακόμη και στο -4 (50-46, 24:25). Οι γηπεδούχοι, πάντως, εξακολούθησαν να διατηρούν ισχνό προβάδισμα και, με δύο συνεχή τρίποντα του Καλαμπόκη, προηγήθηκαν 56-48 (27:49). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +9 (61-52) υπέρ της ΑΕΚ.

aek-paok

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν άρδην, καθότι ο ΠΑΟΚ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του κι ανέτρεψε πλήρως την εις βάρος του κατάσταση. Για του λόγου το αληθές, οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 13-4 κι ισοφάρισαν 65-65 (35′). Οι Θεσσαλονικείς, μάλιστα, προηγήθηκαν 67-68, με 3/3 βολές του Χάτσερ.

Ακολούθως, οι Μαργαρίτης και Χάτσερ ήταν απόλυτα εύστοχοι από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας”, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί ισχνό προβάδισμα (69-73, 2’39” πριν από τη λήξη). Οι Μαυροκεφαλίδης (τρίποντο) και Μπράουν (1/2 βολές) έφεραν -εν συνεχεία- το ματς στα ίσα (73-73). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τον Βασιλειάδη να ευστοχεί σε τρίποντο-“μαχαιριά” και να κάνει το 75-78, στα 33″ πριν από το φινάλε.

Ο Καλαμπόκης, με 2/2 βολές, μείωσε σε 77-78, στα 25″ πριν από το τέλος. Ο Γιούρι Ζντοβτς, στο μεταξύ, έδωσε εντολή για γρήγορο φάουλ, όπερ κι εγένετο. Ο Χάτσερ, όμως, ήταν απόλυτα ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, κάνοντας το 77-80. Όλα, πλέον, κρίνονταν στη “ρωσική ρουλέτα“, με τους παίκτες των δύο ομάδων να οδηγούνται διαρκώς στις βολές.

Ο Καλαμπόκης είχε 1/2, όπως κι ο Χάτσερ, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί διαφορά τριών πόντων (78-81), στα 18″ πριν από την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Ο Μαυροκεφαλίδης, ωστόσο, υπέπεσε σε εξαιρετικά σημαντικό σφάλμα, δίνοντας λανθασμένη πάσα. Ο Βασιλειάδης, με 1/2 βολές, διαμόρφωσε το 78-83 και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Διαιτητές: Γκόντας – Φούφης – Ψαριανός.
Τα δεκάλεπτα: 24-16, 41-33, 61-52, 78-83.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Μαυροκεφαλίδης 19 (1), Κάρτερ 8 (1), Μπράουν 10 (1), Σαρικόπουλος, Κατσίβελης 5 (1), Παπαντωνίου, Σάκοτα 13 (3), Μιλόσεβιτς 9 (1), Γκριν, Καλαμπόκης 10 (2), Μαυροειδής 4, Έρικ.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 17 (4), Κακαρούδης, Τσόχλας 3 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 16 (2), Κώττας, Ντούβνιακ 9 (1), Μάρκοβιτς, Χάτσερ 21 (1), Κλάντον 9.