Κεντρική Διεθνή Πήρε το ντέρμπι η “Φενέρ”

Πήρε το ντέρμπι η “Φενέρ”

bogdanovic-fenerΗ Φενέρμπαχτσε, μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, έδειξε “σφυγμό” κι επιβλήθηκε 77-68 της Γαλατασαράι, στο πλαίσιο της 19ης “στροφής” του τουρκικού Πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, έτσι, εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η “Τσιμπόμ” κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού στην πρώτη περίοδο (17-22), εντούτοις, τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν στη συνέχεια. Για του λόγου το αληθές, η “Φενέρ” πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 24-14 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανέκτησε το προβάδισμα (41-36, 20′) και το διατήρησε μέχρι τέλους.

Ο Εκπέ Ουντό αποτέλεσε το “Α” και το “Ω” για τους γηπεδούχους, ολοκληρώνοντας το ματς με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του, δε, ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος μέτρησε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Σε ό,τι αφορά στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν, στον αντίποδα, η οποία γνώρισε την έκτη ήττα της, ο Στεφάν Λάσμε είχε 21 πόντους και 3 ριμπάουντ, αλλά φευ.

Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης

Νταρουσάφακα – Φενέρμπαχτσε 64-66: Δια πυρός και σιδήρου

Η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από την Εφές, καθώς επικράτ…