Κεντρική NBA Κόμπι από τα παλιά (vid)

Κόμπι από τα παλιά (vid)

kobe bryant anthony davis

kobe-bryant-anthony-davisΟι Λέικερς πανηγύρισαν το “διπλό” (99-96) στην έδρα των Πέλικανς, με τον Κόμπι Μπράιαντ να αποτελεί το “Α” και το “Ω”. Ο ηγέτης της ομάδας του Μπάιρον Σκοτ, μετά την εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στους Τίμπεργουλβς πριν από δύο ημέρες (σ.σ.: σκόραρε 38 πόντους), έδωσε νέα φοβερή παράσταση.

Για του λόγου το αληθές, ο “Black Mamba” σημείωσε 27 πόντους (10/24 σουτ), “μάζεψε” 12 ριμπάουντ και “μοίρασε” 2 ασίστ σε 32 λεπτά. Πέτυχε, μάλιστα, 12 πόντους στα τελευταία 6:30 της αναμέτρησης, οδηγώντας τους “Λιμνανθρώπους” στη νίκη.

Άξιος συμπαραστάτης του, δε, αποτέλεσε ο Τζόρνταν Κλάρκσον, ο οποίος προσέθεσε 18 πόντους (7/7 σουτ). Ο Άντονι Ντέιβις, στον αντίποδα, συνεισέφερε τα μέγιστα έχοντας 39 πόντους και 11 ριμπάουντ, εντούτοις, δίχως ουσιαστικό αντίκρισμα.

Απολαύστε τα καλύτερα στιγμιότυπα

Ο Τζάκσον “εκτέλεσε” τους Νικςreggie jackson

Οι Πίστονς, ύστερα από μια συναρπαστική -ως προς τη διακύμανση στο σκορ- αναμέτρηση, επιβλήθηκαν 111-105 των Νικς. Τούτη η νίκη φέρει (και) την… υπογραφή του Ρέτζι Τζάκσον, ο οποίος ευστόχησε σε δύο κρίσιμα περιφερειακά σουτ.

Ο Στάνλεϊ Τζόνσον, βέβαια, που επελέγη στο Νο.8 του ντραφτ του 2015, ήταν ο κορυφαίος για το Ντιτρόιτ, ολοκληρώνοντας το ματς με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα. Ο Τζάκσον, από την πλευρά του, “έγραψε” 21 πόντους και 5 τελικές πάσες.

Για την ομάδα της Νέας Υόρκης, η οποία κατάφερε να επιστρέψει από το -24 (36-60) του πρώτου ημιχρόνου, ο Ρόμπιν Λόπεζ ήταν… ασταμάτητος, μετρώντας 26 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίσθηκε, ενώ ο Καρμέλο Άντονι ήταν ιδιαίτερα άστοχος (4/18 σουτ), ωστόσο, προσέφερε λύσεις στον τομέα των ριμπάουντ (11), όπως και στο οργανωτικό κομμάτι (8 ασίστ).