Κεντρική NBA Εντυπωσιάζει το Πόρτλαντ (vids)

Εντυπωσιάζει το Πόρτλαντ (vids)

lillard mccollum blazers

lillard-mccollum-blazersΟι Μπλέιζερς εξακολουθούν να εντυπωσιάζουν, πετυχαίνοντας τη 13η νίκη τους στα τελευταία 15 παιχνίδια. Το Πόρτλαντ “άλωσε” την Ιντιάνα, επικρατώντας 111-102 των Πέισερς, με τον Ντάμιαν Λίλαρντ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής.

Ο 25χρονος γκαρντ ξεκίνησε καταπληκτικά την αναμέτρηση, καθότι σκόραρε 20 (!) πόντους στην πρώτη περίοδο. Ολοκλήρωσε, δε, το ματς με 33 πόντους και 5 ριμπάουντ, όντας το “Α” και το “Ω” των φιλοξενούμενων.

Πολύτιμη, στο μεταξύ, ήταν κι η συνεισφορά των Σι Τζέι ΜακΚόλουμ και Τζέραλντ Χέντερσον (19 πόντοι έκαστος), όπως και του Μέιερς Λέοναρντ, ο οποίος προσέθεσε 17 πόντους (4/5 τρίποντα).

Από την πλευρά των “Ινδιάνων”, που γνώρισαν την τρίτη ήττα τους στους τελευταίους τέσσερις αγώνες, ξεχώρισαν οι Μόντα Έλις (18 πόντοι) και Τζόρνταν Χιλ (15 πόντοι). Ο Πολ Τζορτζ είχε 11 πόντους, όντας ιδιαίτερα άστοχος (4/15 σουτ).

Παρακολουθείστε τα καλύτερα στιγμιότυπα

Υπερηχητικοί οι Ουίζαρντςwall-wizards-hawks

Οι Ουίζαρντς δεν “αστειεύθηκαν” κόντρα στους Καβαλίερς. Η ομάδα της Ουάσινγκτον επιβλήθηκε 113-99 των “Ιπποτών”, οι οποίοι αγωνίσθηκαν δίχως τον ΛεΜπρόν Τζέιμς (σ.σ.: έμεινε εκτός για λόγους ξεκούρασης).

Οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” επί της ουσίας το ματς στην τρίτη περίοδο, όταν πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 33-16 (96-70, 36′). Ο Τζον Ουόλ, δε, ήταν ο κορυφαίος των νικητών, μετρώντας 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 13 ασίστ.

Άξιοι συμπαραστάτες του αποτέλεσαν οι Ότο Πόρτερ (21 πόντοι), Μπράντλεϊ Μπιλ (17 πόντοι) και Μαρτσίν Γκορτάτ (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ). Ο Κάιρι Ίρβινγκ, στον αντίποδα, “έγραψε” 28 πόντους και 6 ασίστ, εντούτοις, δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα.