Κεντρική Διεθνή Άλμπα Β. – Άρης 82-67

Άλμπα Β. – Άρης 82-67

White Aris Alba Berlin Berolinou

ÃÏÕÁÉÔÁËÌÐÁ ÂÅÑÏËÉÍÏÕ - ÁÑÇÓ (EUROCUP 2015-2016)“Λύγισε” την κρισιμότερη ώρα…

Ο Άρης, μολονότι παρουσιάσθηκε βελτιωμένος συγκριτικά με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια (σ.σ.: κόντρα σε Αρμάνι και Παναθηναϊκό), ηττήθηκε 82-67 από την Άλμπα Βερολίνου, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Last-32 του Γιούροκαπ.

Ο Κικάνοβιτς ηγήθηκε στον παραγωγικό τομέα, σημειώνοντας 22 πόντους (10/14 δίποντα). Ο Μιλοσάβλιεβιτς, δε, “άγγιξε” το τριπλ-νταμπλ, ολοκληρώνοντας το ματς με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Οι Γερμανοί κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (35/27), είχαν 9 περισσότερες ασίστ (19/10), όπως και 6 περισσότερα κλεψίματα (9/3).

Σε ό,τι αφορά στον Άρη, ο οποίος θα υποδεχθεί -πια- την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς (27/01, 19:00), οι Ουότερς και ΜακΝιλ αποτέλεσαν τα πρώτα “βιολιά”, σκοράροντας 20 πόντους έκαστος. Οι Θεσσαλονικείς, όμως, παρότι ήταν ανταγωνιστικοί, “λύγισαν” στα τελευταία λεπτά και μοιραία γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στον όμιλο.

Οι παίκτες του Άρη μπήκαν δυναμικά στο παρκέ της “Mercedes-Benz Arena” και, μάλιστα, προηγήθηκαν 4-0, με καλάθια των Ουάιτ και ΜακΝιλ. Οι γηπεδούχοι, από την πλευρά τους, “έτρεξαν” ένα μικρό σερί 6-0 και πήραν το προβάδισμα (6-4, 3:14”). Η αναμέτρηση ήταν εξαιρετικά ισορροπημένη κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ.

Οι Τζερέλ ΜακΝιλ και Ντομινίκ Ουότερς, δε, ήταν ιδιαίτερα “ζεστοί” και προσέφεραν πολύτιμες λύσεις, κυρίως, στο παραγωγικό κομμάτι. Για του λόγου το αληθές, οι δύο Αμερικανοί γκαρντ σημείωσαν τους 17 (ΜακΝιλ 9π., Ουότερς 8π.) από τους 20 πόντους του Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, επήλθε η καθίζηση των “κιτρινόμαυρων”, η οποία -ευτυχώς για τους φιλοξενούμενους- διήρκεσε μόνον 4 λεπτά. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 11-0 και προηγήθηκε 32-20 (4:07”). Οι Ουάτ (4 πόντοι σε τούτο το διάστημα), Τσέρι (1/2 βολές), Μιλοσάβλιεβιτς (2π.) και Λόντσαρ (2π.), λοιπόν, “εκτόξευσαν” τη διαφορά στο +12, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς αδυνατούσαν να βρουν… απαντήσεις.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, εντούτοις, έδειξαν πως έχουν… “σφυγμό” κι αντέστρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα. Ο Άρης “έτρεξε” ένα μεγάλο σερί 17-6 κι έκλεισε στο -1 (38-37) το ημίχρονο, μπαίνοντας εκ νέου στη διεκδίκηση του ματς.

Οι φιλοξενούμενοι, δε, ολοκλήρωσαν το 20λεπτο με αρκετά καλά ποσοστά, κυρίως, από την περιφέρεια (6/15, 40%), αλλά κι από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας” (9/10, 90%). Υπέπεσαν, μάλιστα, μόλις σε 6 λάθη έναντι 9 των Γερμανών.

Στην επανάληψη, ο Άρης, που είχε επιστρατεύσει -πια- το σημείο αιχμής του, ήτοι τη δυνατή άμυνα, έλεγχε τον ρυθμό της αναμέτρησης στη μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Θεσσαλονικείς αφού ανέκτησαν -ύστερα από αρκετή ώρα- το προβάδισμα (40-41, με καλάθι του Ουότερς), “ξέφυγαν” δις με +5 (42-47, 23:23” και 47-52, 26:15”), με τον Ουάιτ να προστίθεται στην επιθετική εξίσωση. Η Άλμπα, ωστόσο, κατάφερε να ισορροπήσει πλήρως το παιχνίδι, όπως αντικατοπτρίζεται και στο σκορ της περιόδου (58-58, 30’).

Στο τέταρτο και κρισιμότερο δεκάλεπτο, ο αγώνας εξακολούθησε να έχει χαρακτήρα ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν με βραχεία κεφαλή, με τους ΜακΝιλ κι Ουότερς να διατηρούν τον Άρη κοντά στο σκορ. Το παιχνίδι, μάλιστα, ήταν εξαιρετικά “κλειστό”. Χαρακτηριστικό αποτελεί το γεγονός πως σημειώθηκαν μόλις 11 πόντοι εκατέρωθεν έως περίπου τα μέσα της περιόδου (65-62, 33:36″).

Στα τελευταία λεπτά, όμως, ο πολύπειρος σέντερ, Κρέσιμιρ Λόντσαρ, σκόραρε πολύτιμους πόντους για τη γερμανική ομάδα, η οποία “ξέφυγε” εκ νέου στο σκορ (72-65, 37:14″). Ο Κικάνοβιτς, δε, συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο του κι η Άλμπα απέκτησε διαφορά 9 πόντων (74-65, 37:45″). Οι γηπεδούχοι, έτσι, “καθάρισαν” επί της ουσίας την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-37, 58-58, 82-67.
ΆΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ομπράντοβιτς): Κινγκ 6 (2), Άκπιναρ 11 (1), Κικάνοβιτς 22, Λόντσαρ 9 (1), Βάργκας 4, Μιλοσάβλιεβιτς 16 (2), Τσέρι 3, Γκλόκνερ, Ουάτ 7, Λιγιανάζε, Βόλφαρτ 4, Ζάιλκα.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3 (1), Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Φλιώνης, Ουάιτ 8, Ουότερς 20 (3/4), Ζάρας 2, Χάγκινς 2, Κοέν 5, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 2, ΜακΝιλ 20 (2).