Κεντρική NBA Το “τρένο” δεν σταματά πουθενά (vids)

Το “τρένο” δεν σταματά πουθενά (vids)

stephen curry1

stephen curryΤο “τρένο” των Ουόριορς δεν σταμάτησε ούτε στη Βοστόνη! Οι Πρωταθλητές, μολονότι χρειάσθηκαν δύο παρατάσεις κι αγωνίσθηκαν δίχως τον Κλέι Τόμπσον (διάστρεμμα), νίκησαν εντέλει τους Σέλτικς (124-119). Ο Ντρέιμοντ Γκριν, δε, αποτέλεσε τον “μαέστρο” του Γκόλντεν Στέιτ.

Ο 25χρονος φόργουορντ συνεισέφερε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, τελειώνοντας το ματς με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα κι ισάριθμες τάπες σε 50 λεπτά συμμετοχής. Ο Στεφ Κάρι, αν κι ήταν ιδιαίτερα άστοχος (3/14 διπ.), είχε 38 πόντους (6/13 τρ., 14/14 βολές), 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ υπέπεσε σε ισάριθμα λάθη. Θετική, μάλιστα, ήταν κι η παρουσία του Αντρέ Ιγκουοντάλα, που “έγραψε” 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, οι οποίοι έφθασαν μία… “ανάσα” από τη σπουδαία νίκη, ξεχώρισαν οι Κέλι Όλινικ (28π., 6ρ., 3α.), Αϊζάια Τόμας (18π., 6ρ., 10α.), Τέρνερ (13π., 9ρ., 6α.) και Κρόουντερ (15π.). Ο Αϊζάια Τόμας, πάντως, ήταν εξαιρετικά άστοχος (7/22 σουτ), παίρνοντας αρκετές λανθασμένες αποφάσεις σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Δεν αρκούσε ο Γιάννηςantetokounmpo-monroe

Οι Μπακς παρουσιάσθηκαν νωθροί στο πρώτο μέρος, βελτιώθηκαν αισθητά στην επανάληψη, εντούτοις, οι Ράπτορς ήταν καλύτεροι και πανηγύρισαν τη νίκη (90-83). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε -για μία ακόμη φορά- μεστή εμφάνιση.

Ο “Greek Freak“, ο οποίος αγωνίσθηκε για 43 λεπτά, μέτρησε 15 πόντους (7/11 διπ., 1/2 βολές), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 4 λάθη. Ο Κρις Μίντλετον, δε, σκόραρε 26 πόντους (3/4 τρ., 7/8 βολές), αλλά μάταια.

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν, στον αντίποδα, αποτέλεσε το πρώτο “βιολί” για την ομάδα του Τορόντο. Ο 26χρονος γκαρντ σημείωσε 27 πόντους (8/16 διπ., 11/12 βολές), προκαλώντας ουκ ολίγα προβλήματα στην άμυνα των “Ελαφιών”.

Ουάσινγκτον Ουίζαρντς – Πέλικανς 105-107
Μινεσότα Τίμπεργουλβς – Ντένβερ Νάγκετς 108-111 (Δεν αγωνίσθηκε ο Παπανικολάου)

Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης

Ολυμπιακός: Ζντο… παρουσία του αρχηγού (vid)

Ο Ολυμπιακός μετά το ματς με την Μπαρτσελόνα έκανε βιντεοκλήση με τον Παπανικολάου. Ο Ολυμ…