Κεντρική Basket League Αγώνες Απόλλων Π. – ΠΑΟΚ 69-68

Απόλλων Π. – ΠΑΟΚ 69-68

191429

kevin-dillard-apollon-patrasΑνάσα για τον Απόλλωνα…

Ο Απόλλων Πατρών, ύστερα από μία ιδιαίτερα ανταγωνιστική αναμέτρηση, επικράτησε 69-68 του ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League. Ο Σάντλερ αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος για την ομάδα του Κώστα Μέξα, χαρίζοντάς της την τρίτη νίκη στο Πρωτάθλημα.

Ο 24χρονος Αμερικανός γκαρντ πέτυχε το νικητήριο καλάθι, ολοκληρώνοντας το ματς με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο Ντίλαρντ, δε, τον ακολούθησε σε παραγωγικότητα, σημειώνοντας 22 πόντους. Από την πλευρά του ΠΑΟΚ, που γνώρισε την πέμπτη ήττα του, ξεχώρισαν οι Σχορτσανίτης (15π., 6ρ.), Μαργαρίτης (15π.) και Χάτσερ (9π., 6ρ., 4α.).

Η αναμέτρηση στην Περιβόλα ξεκίνησε σε εξαιρετικά χαμηλό τέμπο. Χαρακτηριστικό, μάλιστα, αποτελεί το γεγονός πως το σκορ ήταν 4-4 στο 6’. Οι δύο ομάδες, άλλωστε, ήταν ιδιαίτερα άστοχες, με τον Απόλλωνα να έχει 40% (4/10) στα εντός πεδιάς και 0/6 τρίποντα, ενώ ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με μόλις 1 ασίστ.

Οι Θεσσαλονικείς, στον αντίποδα, έκλεισαν στο +1 (12-13) την πρώτη περίοδο, έχοντας ήδη υποπέσει σε 5 λάθη. Ο “Δικέφαλος”, δε, παρουσίασε αρκετές αδυναμίες τόσο στην εκτέλεση (4/9 διπ., 1/3 τρ.), όσο και στη δημιουργία (3α.).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ματς απέκτησε καλύτερο ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα έως το 14’ (18-20). Ακολούθως, η ομάδα του Κώστα Μέξα, με τα τρίποντα των Σάντλερ (έμμεσο), Αργυρόπουλου, Βεργίνη, αλλά και την ευστοχία του Ντίλαρντ από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας”, πραγματοποίησε ένα επιμέρους 11-2. Οι γηπεδούχοι, έτσι, απέκτησαν μία διαφορά 7 πόντων (29-22, 17:08”), παρ’ όλα αυτά, ο “Δικέφαλος” είχε την… απάντηση.

Οι φιλοξενούμενοι, με τη σειρά τους, “έτρεξαν” ένα σερί 10-3 κι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες (32-32) στα αποδυτήρια. Οι Πατρινοί, πάντως, εξακολούθησαν να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα στο οργανωτικό κομμάτι, έχοντας 3 ασίστ σε 20 λεπτά.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο παρκέ, βελτιώνοντας αισθητά την εικόνα του σε ανασταλτικό κι επιθετικό τομέα. Ο Μάρκοβιτς ευστόχησε σε δύο βολές, ο Χάτσερ “εκτέλεσε” από την περιφέρεια κι ο Μαργαρίτης, με δίποντο, έδωσε “αέρα” 9 πόντων (32-41, 23:46”) στην ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου. Στη συνέχεια, εντούτοις, επήλθε η καθίζηση για τους φιλοξενούμενους, με τον Απόλλωνα να ανακτά το μομέντουμ του αγώνα.

Για του λόγου το αληθές, οι Πατρινοί, με πρώτα “βιολιά” τους Ντίλαρντ (19π., 30’) και Σάντλερ (19π., 30’), ανέτρεψαν πλήρως τα εις βάρος τους δεδομένα, πραγματοποιώντας ένα επιμέρους σκορ 17-2 (49-43, 29’). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε εντέλει στο +3 (51-48) υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες διατηρούνταν κοντά στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ, μολονότι δέχθηκε ένα σερί 6-0 (57-48, 31:20″), μείωσε άμεσα σε 57-56. Οι Θεσσαλονικείς, μάλιστα, κατάφεραν -ύστερα από αρκετή ώρα- να πάρουν “κεφάλι” στο σκορ, καθότι προηγήθηκαν 61-60 (35:48″), εκμεταλλευόμενοι σε μεγάλο βαθμό το πλεονέκτημά τους (λόγω Σχορτσανίτη) στο “ζωγραφιστό”.

Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα ντέρμπι στα εναπομείναντα λεπτά, με τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει τη σπουδαία νίκη, χάρη σε φόλοου του Σάντλερ στο φινάλε (39:56″).

Οι διαιτητές: Πηλοΐδης – Ψαριανός – Μαγκλογιάννης.
Τα δεκάλεπτα: 12-13, 32-32, 51-48, 69-68.
ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Μέξας): Πάλμπλαντ, Ντίλαρντ 22 (1), Πελεκούδας, Μέιερ 9 (3), Σάντλερ 23 (1), Αργυρόπουλος 6 (1), Βεργίνης 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Κουζέλογλου, Μπαζίνας, Γουντς 4.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 6, Μαργαρίτης 15 (1), Σχορτσανίτης 15, Ντούβνιακ, Χάτσερ 9 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 4, Κακαρούδης, Τσόχλας 8 (2), Δέδας 5 (1), Κώττας, Μάρκοβιτς 6.

Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης

Παναθηναϊκός – Περιστέρι: Εκτός και ο Λεσόρ

Εκτός και ο Λεσόρ με Περιστέρι. Ο Ματίας Λεσόρ έμεινε τελευταία στιγμή εκτός από τον αγώνα…