Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – Ρέθυμνο 86-70

ΑΕΚ – Ρέθυμνο 86-70

loukas mavrokefalidis aek athens ec15 photo aek in time argiris makris

loukas-mavrokefalidis-aek-athens-ec15-photo-aek-in-time-argiris-makrisΞεκούραστο απόγευμα…

Η ΑΕΚ, μετά τις ήττες από τον Άρη και τον Ολυμπιακό, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθότι συνέτριψε 86-70 το Ρέθυμνο στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League. Η “Ένωση“, η οποία τελείωσε το ματς με 24 ασίστ, έλεγχε την αναμέτρηση καθ’ όλη τη διάρκειά της και, με πρωταγωνιστές τους Μαυροκεφαλίδη (19π., 8ρ.), Μαυροειδή (15π.) και Κούπερ (11α.), πανηγύρισε τη νίκη.

Σε ό,τι αφορά στο Ρέθυμνο, που γνώρισε την 7η ήττα του, η παραγωγικότητα των Κλουφ (25π.), Χάροου (17π.) και Κάρτερ (11π.), δεν αποδείχθηκε αρκετή.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση, ούσα ιδιαίτερα πιεστική στην άμυνα, αλλά κι αποτελεσματική στην επίθεση. Οι “κιτρινόμαυροι” πέτυχαν το πρώτο καλάθι του ματς δια χειρός Μιλόσεβιτς, ο οποίος ευστόχησε σε περιφερειακό σουτ στη λήξη των 24”. Το Ρέθυμνο ισοφάρισε 3-3, με την “Ένωση” να πραγματοποιεί ένα επιμέρους 9-0 (12-3, 5:25”), αναγκάζοντας τον Θανάση Σκουρτόπουλο να καλέσει νωρίς-νωρίς τάιμ άουτ.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου συνέχισε σε υψηλό τέμπο καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, ολοκληρώνοντάς το στο +12 (23-11). Οι Κρητικοί, στον αντίποδα, παρουσίασαν αρκετές αδυναμίες στο δημιουργικό κομμάτι, έχοντας μόλις 1 ασίστ σε 10’, ενώ ήταν κι εξαιρετικά άστοχοι (4/10 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 10’).

Στη δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι κινήθηκε σε πανομοιότυπο μήκος κύματος. Οι γηπεδούχοι, παίζοντας όμορφο και, κυρίως, ορθολογικό μπάσκετ, “έτρεξαν” ένα σερί 10-2 και προηγήθηκαν 33-13 (13:42”). Η ΑΕΚ, μάλιστα, διατηρούσε -συνεχώς- διψήφιες διαφορές (35-20, 37-24, 43-30), κλείνοντας το ημίχρονο στο +17 (49-32).

Αξίζει να σημειωθεί πως η “Ένωση” ήταν ιδιαίτερα υπομονετική στην επίθεση, με καλή κυκλοφορία της μπάλας. Αιχμή του δόρατός της αποτέλεσε (και) το “ζωγραφιστό”, με τον Μαυροειδή (11π., 20’) να προκαλεί ουκ ολίγα προβλήματα στην άμυνα του Ρεθύμνου. Οι Κρητικοί εξακολούθησαν να είναι νωθροί, έχοντας 6 ασίστ σε 20’ και 0/9 τρίποντα.

Στην επανάληψη, το Ρέθυμνο έδειχνε να πατά καλύτερα στο παρκέ, τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Μαυροκεφαλίδης και Μιλόσεβιτς, από τη μία πλευρά, κι οι Χάροου και Στόουν, από την άλλη, διαμόρφωσαν το 53-39 (33:39”). Η ΑΕΚ, με τον “Λου” να ανεβάζει την απόδοσή του και να σκοράρει 13 πόντους σε 10′, ολοκλήρωσε στο +17 (69-52) την περίοδο.

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, οι Κρητικοί βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους και, με τρία συνεχή τρίποντα των Κλουφ (2) και Στόουν (1), μείωσαν σε 75-63 (33:48″). Το Ρέθυμνο κατάφερε να φθάσει έως και το -11 (77-66, 34″), ωστόσο, η ΑΕΚ δεν είχε διάθεση για… περιπέτειες και “καθάρισε” το ματς.

Οι διαιτητές: Καρακατσούνης – Μάνος – Σκούτας.
Τα δεκάλεπτα: 23-11, 49-32, 69-52, 86-70.
ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Άρμστεντ 5 (1), Κούπερ 4, Παπαντωνίου 5 (1), Σάκοτα 2, Μιλόσεβιτς 10 (2), Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 19 (1), Κάρτερ 10 (2), Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 3, Καλαμπόκης 11 (1), Μαυροειδής 15.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 25 (2), Πατάτας, Σχίζας, Μέιντεν 4, Σάφτεναρ, Γιαννόπουλος 3, Τσακαλέρης, Χάροου 17 (1), Στόουν 10 (1), Κάρτερ 11, Ματαλών, Δουλγεράκης.