Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Τσεντεβίτα – Ολυμπιακός 70-83

Τσεντεβίτα – Ολυμπιακός 70-83

Milutinov Cedevita Olympiacos

Milutinov-Cedevita-Olympiacos.Υπερηχητικός στην Κροατία…

Ο Ολυμπιακός, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, επικράτησε 83-70 της Τσεντεβίτα εκτός έδρας. Οι “ερυθρόλευκοι” πανηγύρισαν ένα ακόμη “διπλό” και συνολικά την πέμπτη νίκη τους στον δεύτερο όμιλο.

Ο Οθέλο Χάντερ αγωνίσθηκε και για τον Πάτρικ Γιανγκ, ολοκληρώνοντας το ματς με 19 πόντους. Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, αποτέλεσαν οι Ιωάννης Παπαπέτρου (16π.), Βαγγέλης Μάντζαρης (12π.) και Δημήτρης Αγραβάνης (11π.). Πολύτιμη, μάλιστα, ήταν κι η συνεισφορά του Γιάννη Αθηναίου, ο οποίος σκόραρε 9 πόντους (3/3τρ.). Στην αντίπερα όχθη, πολύ καλή παρουσία είχαν οι Τζέικομπ Πούλεν (13π.), Λούκα Μπάμπιτς (10π.) και Μίρο Μπιλάν (10π.).

Ο “λαβωμένος” Ολυμπιακός, ένεκα των απουσιών των Βασίλη Σπανούλη, Γιώργου Πρίντεζη και Πάτρικ Γιανγκ, δέχθηκε ένα σερί 7-2 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι “ερυθρόλευκοι”, εν συνεχεία, βρήκαν τρόπο να… απαντήσουν στην άμυνα ζώνης της Τσεντεβίτα και, με τρίποντα των Αγραβάνη και Μάντζαρη, μείωσαν σε 10-8 (3’17”). Στο μεταξύ, ο Βαγγέλης Μάντζαρης ήταν -για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι- ο αρχηγός των Πειραιωτών.

Ο πρώτος “πονοκέφαλος” για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, ήταν το 2ο φάουλ του Μιλουτίνοβ στα μέσα της περιόδου. Η ομάδα του Βέλικο Μρστιτς, δε, μ’ ένα “κρεσέντο” τριπόντων (5/11, 10’) αλλά και με την αποτελεσματικότητα των ψηλών της στο “βαμμένο” (4/5, 10’), διατηρούσε ισχνές διαφορές (18-12, 21-14), ενώ έκλεισε στο +3 (24-21) το δεκάλεπτο.

Σε υψηλό τέμπο κινήθηκε κι η δεύτερη περίοδος. Οι Κροάτες, με περιφερειακά σουτ των Ουόλκερ και Μούσα, προηγήθηκαν 30-24 (11’51”) και 35-30 (14’15”). Οι Πρωταθλητές Ελλάδας, εντούτοις, αξιοποιώντας σε μεγάλο βαθμό τη δύναμη του Χάντερ στο “ζωγραφιστό”, πραγματοποίησαν ένα επιμέρους 6-0 και πήραν “κεφάλι” στο σκορ (35-36, 16’48”).

Ο Ολυμπιακός, μάλιστα, μολονότι ήταν ιδιαίτερα άστοχος από τα 6.75 (2/13, 15%, 20’), έκλεισε στο +1 (40-41) το ημίχρονο, παίρνοντας πολύτιμες βοήθειες από τους Χάντερ (13π., 20’) κι Αγραβάνη (11π., 20’). Η Τσεντεβίτα, στον αντίποδα, ολοκλήρωσε το πρώτο 20λεπτο με εξαιρετικά ποσοστά από την περιφέρεια (8/15, 53%).

Στην επανάληψη, το σκηνικό διαφοροποιήθηκε, καθότι οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν αποφασιστικά στο παρκέ. Ο Παπαπέτρου ευστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων, ο Μάντζαρης πέτυχε γκολ-φάουλ και, ακολούθως, ο Αθηναίου, με δύο σερί τρίποντα, “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +10 (43-53, 22’05”). Οι Πειραιώτες έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό καθ’ όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, ολοκληρώνοντάς το στο +8 (56-64). Η Τσεντεβίτα, από την άλλη πλευρά, επέλεξε να περιορίσει τα περιφερειακά σουτ και να επιτεθεί κοντά στο καλάθι, αλλά φευ.

Ο Ολυμπιακός, αφού έθεσε τις βάσεις στην τρίτη περίοδο, οριστικοποίησε τη νίκη στην τελευταία. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συντηρούσε ασφαλείς διαφορές (61-69, 64-75), δίνοντας από νωρίς τέλος στη σεμνή τελετή. Οι παίκτες του Βέλικο Μρστιτς, άλλωστε, δεν έδειχναν διατεθειμένοι, ή τουλάχιστον δεν μπορούσαν να αλλάξουν το μομέντουμ. Οι “ερυθρόλευκοι“, έτσι, απλώς αύξησαν την υπέρ τους διαφορά στα τελευταία λεπτά, πανηγυρίζοντας ακόμη ένα “διπλό”.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 40-41, 56-64, 70-83.
ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Μρστιτς): Πούλεν 13 (1), Ουάιτ 12 (1), Μπάμπιτς 10 (2), Ζγκάνετς 2, Ουόλκερ 5 (1), Μούσα 3 (1), Μπιλάν 10, Γκόρντιτς 9 (1), Ζόριτς, Αράποβιτς 6.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 19, Παπαπέτρου 16 (2), Στρόμπερι 8, Τσαϊρέλης 4, Μιλουτίνοβ 2, Αγραβάνης 11 (1), Μάντζαρης 12 (3), Χάκετ, Λοτζέσκι 2, Αθηναίου 9 (3).