Κεντρική NBA Ο Καρμέλο “πλήγωσε” τον Κόμπι (vids)

Ο Καρμέλο “πλήγωσε” τον Κόμπι (vids)

carmelo antoni kobe bryant

carmelo antoni-kobe bryantΟι Νικς πανηγύρισαν την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη τους κόντρα στους Λέικερς, με τον Καρμέλο Άντονι να “καθαρίζει” το ματς στην τελευταία περίοδο. Σε μία εξαιρετικά ανταγωνιστική αναμέτρηση, οι Καβαλίερς έκαμψαν, τελικά, την αντίσταση των Πέισερς. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πραγματοποίησε -για μία ακόμη φορά- “βασιλική” εμφάνιση, σκοράροντας, μαζί με τον Κέβιν Λοβ, 51 πόντους.

Οι Πίστονς, δε, αφού ανέτρεψαν μία διαφορά 18 πόντων, πήραν τη νίκη απέναντι στους Μπλέιζερς. Ο Ρέτζι Τζάκσον έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στο παιχνίδι, σημειώνοντας 26 πόντους στο τέταρτο δωδεκάλεπτο.

Ξύπνησε” στο τέλος ο Καρμέλοcarmelo anthony

Η αναμέτρηση είχε χαρακτήρα ντέρμπι για περίπου 45 λεπτά, εντούτοις, οι Νικς, μ’ ένα επιμέρους σκορ 11-0 στα τελευταία τρία λεπτά, επικράτησαν 99-95 των Λέικερς, πετυχαίνοντας την πρώτη φετινή νίκη τους στο “Madison Square Garden”.

Τούτη η επιτυχία των Νεοϋορκέζων πιστώνεται, κατά μείζονα λόγο, στον Καρμέλο Άντονι που, μολονότι δεν βρήκε ρυθμό επί τρεις περιόδους, σκόραρε 11 από τους 24 πόντους του στο τέλος. Άξιοι συμπαραστάτες του, ήταν οι Ρόμπιν Λόπεζ (14π., 13ρ.), Χοσέ Καλντερόν (14π.), Κριστάπς Πορζίνγκις (12π., 10ρ.) και Λάνγκστον Γκάλογουεϊ (14π.).

Για την ομάδα του Μπάιρον Σκοτ, στον αντίποδα, ο Ρόι Χίμπερτ ήταν εκ των κορυφαίων, καθότι σημείωσε 18 πόντους, ενώ “μάζεψε” 10 ριμπάουντ. Ο Κόμπι Μπράιαντ προσέθεσε άλλους 18, ωστόσο, ήταν ιδιαίτερα άστοχος (6/19 σουτ, 4/7β.). Οι Νικ Γιανγκ και Τζόρνταν Κλάρκσον, τέλος, σημείωσαν 10 πόντους έκαστος.

James-Love are on fire!lebron james-paul george

Οι Καβαλίερς τα βρήκαν “σκούρα” κόντρα στους Πέισερς του καταπληκτικού Πολ Τζορτζ, παρ’ όλα αυτά, επιβλήθηκαν 101-97. Οι ΛεΜπρόν Τζέιμς και Κέβιν Λοβ αποτέλεσαν την αιχμή του δόρατος για τους “Ιππότες”, καθότι σκόραραν από κοινού 51 πόντους.

Πιο συγκεκριμένα, ο “Βασιλιάς” μέτρησε 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Λοβ “έγραψε” 22 πόντους και 19 ριμπάουντ. Πολύτιμη, δε, ήταν κι η συνεισφορά των Τριστάν Τόμπσον (16π., 8ρ.) και Μο Ουίλιαμς (10π., 8α.).

Στην αντίπερα όχθη, ο Πολ Τζορτζ αποτέλεσε -όπως αναμενόταν- το “Α” και το “Ω” για την ομάδα της Ιντιάνα, ολοκληρώνοντας το ματς με 32 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Μόντα Έλις, με τους 25 πόντους του, τον ακολούθησε σε παραγωγικότητα, εντούτοις, η απόδοση αμφότερων δεν αποδείχθηκε ικανή ώστε να ανατρέψει τα δεδομένα του αγώνα.

Μηδένα προ του… Ρέτζι μακάριζεreggie jackson

Οι Μπλέιζερς έλεγχαν τον ρυθμό της αναμέτρησης για περίπου 36 λεπτά, ωστόσο, ο Ρέτζι Τζάκσον χτύπησε ξανά και, με 26 πόντους στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, έδωσε στους Πίστονς την πέμπτη φετινή νίκη τους.

Η ομάδα του Ντιτρόιτ, μ’ ένα επιμέρους σκορ 41-11 στην τελευταία περίοδο, ανέτρεψε το εις βάρος της -18. Οι Αντρέ Ντράμοντ και Ρέτζι Τζάκσον, μάλιστα, ήταν κυριολεκτικά ασταμάτητοι. Για του λόγου το αληθές, ο πρώτος μέτρησε 29 πόντους, 27 ριμπάουντ (!) και 3 κοψίματα, ενώ ο δεύτερος σημείωσε 40 πόντους.

Από την πλευρά των ηττημένων, οι Νταμιάν Λίλαρντ (26π., 11α.), Σι Τζέι ΜακΚόλουμ (18π.) και Μέιερς Λέοναρντ (17π.) προσέφεραν πολλές λύσεις, παρ’ όλα αυτά, δεν κατάφεραν να αντισταθούν στα “Πιστόνια”.