Κεντρική Basket League Ολυμπιακός “Οι παίκτες μπαίνουν στο παιχνίδι”

“Οι παίκτες μπαίνουν στο παιχνίδι”

Sfairopoulos

ÓÖÁÉÑÏÐÏÕËÏÓ  ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ËÉÌÏÆ (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2015-2016)  SFEROPOULOS  OLYMPIAKOS - LIMOGES (EUROLEAGUE 2015-2016)

Ο Ολυμπιακός κατάφερε με σχετική άνεση να κερδίσει την Λιμόζ με 75-49. Ο τεχνικός των ερυθρολεύκων, μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου, αναφέρθηκε στην πολύ καλή άμυνα που είχε σε όλο το παιχνίδι ο Ολυμπιακός, αλλά και την ηρεμία που είχε στο δεύτερο ημίχρονο.

Αναλυτικά:
Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι αμυντικά ξεκινήσαμε πολύ συγκεντρωμένοι. Βγάλαμε κάποια ελεύθερα σουτ και πήραμε μία διαφορά έξι πόντων. Το ότι χάσαμε κάποια εύκολα καλάθια, ακόμα και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό μάς έφερε εκνευρισμό. Είναι σημαντικό ότι η άμυνα λειτουργούσε καλά παρόλο που η επίθεση δεν ήταν σταθερή. Αυτό είναι το ζητούμενο για εμένα, γιατί αν για δύο-τρία λεπτά δεν σκοράρεις, η άμυνα θα σε κρατήσει. Η άμυνα ήταν εξαιρετική. Στα αποδυτήρια συζητήσαμε και είπαμε στα παιδιά πως δουλεύουμε καλά στην επίθεση. Ασφαλώς κάποιες φορές πήγαμε βιαστικά να βάλουμε καλάθια. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε. Βάλαμε 47 πόντους. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αμυντικό κομμάτι και στο ότι στο δεύτερο ημίχρονο ηρεμήσαμε. Είναι σημαντικό που είχαμε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Είναι σημαντικό που ο Σπανούλης είχε 10 ασίστ και ο Γιανγκ έκανε 5 τάπες και πήρε 10 ριμπάουντ. Είχαμε πολυφωνία και είναι σημαντικό πως οι παίκτες μπαίνουν στο παιχνίδι“.