Κεντρική NBA Έσπασε το σερί των Μπακς (vids)

Έσπασε το σερί των Μπακς (vids)

antetokounmpo

antetokounmpoΟι Μπακς προέρχονταν από τέσσερις συνεχείς νίκες, εντούτοις, το εμπόδιο των Σέλτικς αποδείχθηκε ανυπέρβλητο. Οι “Κέλτες“, οι οποίοι παρουσιάσθηκαν σαφώς καλύτεροι στην επανάληψη, επικράτησαν 99-83 του Μιλγουόκι.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, μολονότι αγωνίσθηκε μόνον 24’07” λόγω του γεγονότος ότι υπέπεσε γρήγορα σε πολλά φάουλ (3 στη δεύτερη περίοδο), σκόραρε 16 πόντους (6/13 σουτ, 3/3β.) και “μάζεψε” 3 ριμπάουντ. Ο “Greek Freak”, δε, πραγματοποίησε 2 κλεψίματα, ενώ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 4 λάθη και 5 φάουλ.

Για τα “Ελάφια“, θετική ήταν κι η παρουσία του Γκρεγκ Μονρό με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ. Από την πλευρά της Βοστώνης, που μ’ ένα επιμέρους σκορ 16-0 στο δεύτερο μέρος “καθάρισε” το ματς, ο Αϊζάια Τόμας ηγήθηκε των σκόρερ, σημειώνοντας 20 πόντους.

Άξιοι συμπαραστάτες του, ήταν οι Έβαν Τέρνερ (13π., 5ρ., 6α.), Ντέιβιντ Λι (13π., 5ρ.), Τζέι Κράουντερ (12π.), Τζέριντ Σούλινγκερ (11π., 10ρ.) και Κέλι Όλινικ (11π.).

Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης

Ο Ναζ Ριντ καλύτερος 6ος παίκτης της χρονιάς.

Με 352 βαθμούς ο Ναζ Ριντ κατέκτησε το βραβείο του 6ου παίκτη της χρονιάς. Μια σημαντική δ…