Κεντρική Διεθνή Μπάνβιτ – Άρης 96-84

Μπάνβιτ – Άρης 96-84

waters aris trikala

waters-aris-trikala

Τη δεύτερη ήττα στο Eurocup γνώρισε ο Άρης, ο οποίος δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπάνβιτ στην Τουρκία, γνωρίζοντας την ήττα με 96-84.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας από την περιφέρεια, αλλά ήταν τραγικοί στον τομέα των ριμπάουντ, καθώς οι Τούρκοι μάζεψαν διπλάσια “σκουπίδια” (45-22). Οι γηπεδούχοι ανανέωσαν, δε, 19 επιθέσεις, κυριαρχώντας απόλυτα στους αιθέρες.

Με τον Τζαμέλ ΜακΝίλ να μοιάζει σεληνιασμένος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 15-5 στο 6′. Η Μπάνβιτ αντέδρασε άμεσα, έσφιξε την άμυνα της και κατάφερε να μειώσει στους 5 πόντους (20-15) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο, αυτόν των γηπεδούχων. Οι Τούρκοι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση και πήραν τα ηνία του αγώνα (27-26) στο 16′ με τρίποντο του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού Έι Τζέι Σλότερ, ενώ κατάφεραν να ξεφύγουν με 6 πόντους (39-33) στο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας μία εξαιρετική παραγωγικά δεύτερη περίοδο.

Στην επανάληψη, οι άμυνες πήγαν περίπατο. Οι δύο ομάδες έβαζαν πόντους… με το τσουβάλι, με τον Άρη να ακολουθεί τον ρυθμό των Τούρκων και να καταφέρνει να μειώνει στο καλάθι (65-63) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν πολύ εύστοχοι από την περιφέρεια και μπόρεσαν να καλύψουν το πρόβλημα που είχαν στον τομέα των ριμπάουντ, όπου οι ψηλοί των Τούρκων έκαναν πάρτι στη ρακέτα, ανανεώνοντας πολλές επιθέσεις. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Άρης κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα (57-55) στο 28′, αλλά δεν μπόρεσε να το διατηρήσει μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου.

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, η Μπάνβιτ ξέφυγε με 10 πόντους (75-65) στο 33′, ωστόσο οι παίκτες του Άρη συνέχισαν να είναι καυτοί από την περιφέρεια. Με δύο τρίποντα από Ουότερς και Κοέν, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4 πόντους (75-71). Ο Τζόνσον, όμως, μιμήθηκε τους “κιτρινόμαυρους”, δίνοντας το προβάδισμα με 8 πόντους (81-73 στο 36′) στους Τούρκους. Με πέντε σερί πόντους του Σίμονς, η Μπάνβιτ εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (86-73), καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 39-33, 65-63, 96-84
ΜΠΑΝΒΙΤ (Σέλτσουκ): Ουλουσόι, Φόρτσον 13 (1), Τζόνσον 27 (5), Σλότερ 14 (1), Τζεσίμ, Στέφενς, Σίμονς 11 (1), Βίντμαρ 24, Μόρμαν 5 (1), Αλτουμπέι, Γιλντιρίμ 2.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος 7 (1), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 8 (2), Ουότερς 20 (4), Ζάρας 3 (1), Χάγκινς 10, Κοέν 14 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ, Μακ Νιλ 16 (4).

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…