Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Τουρκία 64-61

Ελλάδα – Τουρκία 64-61

Efivoi U18 Panigirismoi

Efivoi-U18-Panigirismoi

“Χρυσά” μωρά, “χρυσή γενιά”, “χρυσή” ομάδα…
Η Ελλάδα, μετά από επτά χρόνια, σκαρφάλωσε και πάλι στην κορυφή της Ευρώπης. Η Εθνική Εφήβων, πραγματοποιώντας επική ανατροπή, επικράτησε της Τουρκίας με 64-61 στον μεγάλο τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18 του Βόλου και κατέκτησε το “χρυσό” μετάλλιο, κάνοντας υπερήφανο έναν ολόκληρο λαό σε χαλεπούς καιρούς για τη χώρα.

Μπορεί η Τουρκία να είχε το προβάδισμα μέχρι και τα μεσά της τέταρτης περιόδου, ωστόσο η “γαλανόλευκη” ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος, χάρη στα τεράστια ψυχικά αποθέματα και τη μαγκία… που είχε. Κορυφαίοι για ακόμα ένα παιχνίδι οι Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (23π., 8ριμπ., 4ασ.) και Γιώργος Παπαγιάννης (12π., 15ριμπ.).

Οι Τούρκοι, μετά τη βαριά ήττα που είχαν γνωρίσει στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης, εμφανίστηκαν πολύ διαβασμένοι, θωρακίζοντας τη ρακέτα τους και αφήνοντας πολλά ελεύθερα σουτ στους περιφερειακούς του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, τα οποία στην αρχή του παιχνιδιού δεν έβρισκαν στόχο. Ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Κορκμάζ σε μεγάλα κέφια, προηγήθηκαν με 19-9 στο 9′, χτυπώντας όλες τις αδυναμίες μας στην άμυνα. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Τούρκους μπροστά με 19-12.

Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος ήταν απελπιστικά μόνος του στην επίθεση, η περιφερειακή μας άμυνα ήταν κάκιστη, ενώ το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο. Η “γαλανόλευκη” μείωσε σε 25-21 στο 16′, ωστόσο οι Τούρκοι, με επιμέρους σκορ 12-4, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 12 πόντους (37-25).

Η Εθνική Εφήβων δεν υπήρχε περίπτωση να μην αντιδράσει στο δεύτερο μέρος. Με το σκορ στο 39-25 υπέρ των Τούρκων, η Ελλάδα εξαπέλυσε μία τρομερή αντεπίθεση. Με όπλο την εξαιρετική άμυνα της, έτρεξε σερί 10-0 και πλησίασε στους 4 (39-35 στο 25′) αλλά και σε απόσταση τριπόντου (41-38), αλλά οι Τούρκοι αντέδρασαν άμεσα και με σερί 9-0, ανέβασαν τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα (48-38 στο 28′). Τρεις βολές από Χαραλαμπόπουλο και Παπαγιάννη διαμόρφωσαν το 48-41 της τρίτης περιόδου.

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, η Εθνική Εφήβων μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το ματς και να μην αφήσει το χρυσό μετάλλιο να φύγει από τα χέρια της. Με ψυχωμένη άμυνα, έτρεψε νέο σερί 7-0 και έφερε το ματς στα ίσια (48-48 στο 33′), με τρίποντο του Μιλεντίγεβιτς. Με το παιχνίδι να είναι στην κόψη του ξυραφιού, Έλληνες και Τούρκοι ευστόχησαν σε μεγάλα τρίποντα, με τον Μιλεντίγεβιτς να χαρίζει για πρώτη φορά στον αγώνα το προβάδισμα στην Ελλάδα με 57-54. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν (57-57), αλλά ο Παπαγιάννης με κάρφωμα έκανε το 59-57 στο 38′.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Ο Χαραλαμπόπουλος, με 2/2 βολές, έκανε το 61-57 17” πριν από το τέλος, με τους Τούρκους να μειώνουν σε 61-59 στο 39:50. Ο Δίπλαρος ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές και έκανε το 62-59, με τον Αλ να μειώνει στον πόντο (62-61 στο 39:54) με νέες ελεύθερες βολές. Με ολύμπια ψυχραιμία, ο Χαραλαμπόπουλος έκανε το 64-61 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και το χρύσο μετάλλιο κατέληξε στην Ελλάδα.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 25-37, 41-48, 64-61.
ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 3, Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς 8 (2), Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος, ΑΜουράτος 2, Σκουλίδας 8 (2), Χρηστίδης, Δίπλαρος 6 (1), Σκορδάς, Παπαγιάννης 12 (15 ριμπ., 3 κοψ.), Χαραλαμπόπουλος 12 (15 ριμπ).
ΤΟΥΡΚΙΑ: Αλ 10 (2), Γιλμάζ, Οντσέλ, Τασκιράν 12 (2), Ουλκέρ 13 (2), Μπερίσα, Κορκμάζ 15 (1), Ντουρμάζ 3 (1), Γκαζί 2, Μπαϊράκ 4, Γιουρτσεβέν 2, Τουντς.

Περισσότερα σε Εθνικές

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…