Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Άρης 67-60

ΠΑΟΚ – Άρης 67-60

naymick aris paok

naymick-aris-paok
Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι και εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, η ομάδα του ΠΑΟΚ, πήρε το ροζ φύλλο, από την πρώτη αναμέτρηση με αντίπαλο τον Άρη, επικρατώντας με 67-60, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 και να μπει με το δεξί στον μικρό τελικό.

Ο Όντουμ, με τρίποντα, και ο Μαργαρίτης, με 1/2 βολές, έβαλαν μπροστά τον ΠΑΟΚ με 4-0 για να ακολουθήσουν πέντε συνεχόμενοι πόντο από τον Άρη, δια χειρός Ριντ και Βεζένκοφ, που του έδωσαν το προβάδισμα (4-5 στο 3’) για πρώτη και τελευταία φορά στην πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους 6-0, και μπροστάρη τον Κάρτερ, για να προηγηθούν με 5 (10-5 στο 5’) και λίγο αργότερα με 6 πόντους (13-7 στο 8’) χάρη σε τρίποντο του Λάνγκφορντ. Ο ίδιος έκανε το 15-7 (στο 9:40) αλλά ο Χαρίσης πρόλαβε την κόρνα της λήξης για να διαμορφώσει το 15-9 της εναρκτήριας περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρης ανέβασε στροφές. Μετά τα δύο εύκολα τα οποία μετέτρεψαν σε πόντους οι Σαλούστρος και Χαριτόπουλος και ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (19-9 στο 11’), οι αρειανοί άρχισαν να παίρνουν τα ηνία τους ματς. Με κύριο εκφραστή τον Τόματς, έτρεξαν επιμέρους 19-8 στα επόμενα επτά λεπτά για να πάρουν, ύστερα από πολλή ώρα, την πρωτοκαθεδρία στο σκορ (27-28 στο 18’)! Καμία εκ των δύο δεν μπόρεσε, όμως, να πάει στα αποδυτήρια έχοντας τον πρώτο λόγο καθώς ο Λάνγκφορντ με μια βολή, έγραψε το 31-31 του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε στα πρώτα τεσσεράμισι λεπτά να φτάσει τη διαφορά στους +7 (38-31) με τους Πάσαλιτς και Χαρίση. Γρήγορη όμως ήταν η απάντηση των παικτών του “δικεφάλου του Βορρά“, καθώς αρχικά με τον Μπέμερ και στη συνέχεια με τον Μαργαρίτη, έφεραν το παιχνίδι στο καλάθι. (38-36). Στο δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου ο Άρης πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερα του δεκάλεπτα και κατάφερε να κλείσει το τριαντάλεπτο με σκορ να βρίσκεται στο +10 (49-39) ενώ η διαφορά ενδιάμεσα είχε φτάσει ακόμα και +11 (47-36)

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης συνέχισε να κρατάει σταθερά το προβάδισμα στα πρώτα τρία λεπτά της περιόδου (49-41). Όμως ο ΠΑΟΚ φαίνεται πως αφυπνίστηκε γρήγορα και κατάφερε στο 34′ να πάρει το προβάδισμα (52-51) και να μην το ξανά χάσει μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και εν τέλει να φτάσει στη μεγάλη επικράτηση.

Διαιτητές: Γκόντας – Παπαπέτρου – Τζαφλέρης.
Τα δεκάλεπτα: 15-9, 31-31, 39-49, 67-60.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 15 (4), Λανγκφορντ 11 (1), Κάρτερ 9 (1), Τσόχλας 6 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 9 (1), Κώττας, Οντουμ 13 (3), Χαριτόπουλος 2, Σαλούστρος 2.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 11 (2), Τσιάρας, Ριντ 2, Τόμας 15 (3), Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 6 (2), Νέιμικ 2, Μούρτος 8 (1), Σίμτσακ 10.

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…