Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – ΠΑΟΚ 92-88

Άρης – ΠΑΟΚ 92-88

aris paok

aris-paok

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Άρης επικράτησε εντός έδρας του ΠΑΟΚ με 92-88 και έφερε τη σειρά των μικρών τελικών στα ίσια (1-1). Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη προηγήθηκε με 14 πόντους (80-66) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του παιχνιδιού, ωστόσο εμφάνισε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι “αυτοκτονικές τάσεις”, τις οποίες αυτή τη φορά δεν τις πλήρωσε, καθώς ο Βεζένκοφ με ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ στο τέλος, χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Κορυφαίος του Άρη αλλά και του αγώνα ο Βεζένκοφ με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λάνγκφορντ με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι στα πρωτά λεπτά της αναμέτρησης. Ο Άρης βασιζόνταν σχεδόν αποκλειστικά στις ορέξεις του Αλέξανδρου Βεζένκοφ, την ίδια ώρα που ο ΠΑΟΚ έπαιρνε σκορ από τους Λάνγκφορντ, Όντουμ και Χαριτόπουλο. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 19-16.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στην επίθεση, φόρτωσαν με πολλά φάουλ τους αντιπάλους τους και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (35-31 στο 17′). Ωστόσο, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου αντέδρασαν άμεσα και με σερί 8-0, προηγήθηκαν εκ νέου με 39-35, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Δικέφαλο του Βορρά, προηγούμενο με 41-37.

Άλλο έργο στο δεύτερο ημίχρονο

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη αποφάσισε να παίξει άμυνα, δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να βρει εύκολους πόντους και έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, όχι μόνο έφερε το παιχνίδι τούμπα, αλλά προηγήθηκε και με 6 πόντους (60-54) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 23-13.

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, ο Άρης μπήκε και πάλι φορτσάτος και με σερί 5-0, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με διψήφια διαφορά (65-54). Σε αντίθεση με την πρώτη αναμέτρηση στην Πυλαία, οι “κιτρινόμαυροι” διατήρησαν το προβάδισμα τους, παρότι τα χρειάστηκαν στο τελευταίο λεπτό (83-82) και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-41, 60-54, 92-88.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 16, Τσιάρας 5, Ριντ 10 (2), Τόμας 12 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 11, Βεζένκοφ 23 (2), Μούρτος 11 (1), Σίμτσακ 4.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 12 (2), Λάνγκφορντ 2ο (1), Λιάπης, Κάρτερ 14 (3), Τσόχλας 6, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 4, Όντουμ 12 (1), Χαριτόπουλος 15, Σαλούστρος 2.

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…