Κεντρική Basket League Αγώνες Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 75-61

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 75-61

bochoridis morgan cooper

bochoridis-morgan-cooper

Deja vu…
Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε και πάλι κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικός στο ΟΑΚΑ για 25 λεπτά (46-46), ωστόσο στα τελευταία 15 λεπτά του παιχνιδιού κατέρρευσε ξανά, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να επικρατήσει άνετα με 75-61 και να κάνει το 2-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος. Πλέον το “τριφύλλι” χρειάζεται μία νίκη για να προκριθεί στους τελικούς, την οποία μπορεί να πάρει την Τρίτη (2/6) στη Θεσσαλονίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές και πάλι οι Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (16π., 13ριμπ.) και Αντώνης Φώτσης (14π., 8ριμπ.), με τον Λευτέρη Μποχωρίδη (11π.) να συμπληρώνει αρμονικά το ελληνικό δίδυμο ψηλών. Από τον ΠΑΟΚ, ξεχώρισε ο Κάρτερ με 20 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση, όντας αποφασισμένος να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη από την αρχή. Προηγήθηκε με 9-0 στο 4′ και με 21-4 (!) στο 7′, με τους νεοαποκτηθείς Ντι Τζέι Κούπερ και Ρέιμαρ Μόργκαν να κλέβουν την παράσταση και να ξεσηκώνουν τους λιγοστούς φίλους των γηπεδούχων που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ. Στα πρώτα επτά λεπτά του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ βρισκόταν εκτός τόπου και χρόνου, τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

Η αρχική εικόνα της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου δεν προμήνυε σε τίποτα αυτό που ακολούθησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους 10 πόντους (24-14) στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, αλλά το καλύτερο το κράτησαν για το δεύτερο δεκάλεπτο.

Με το σκορ στο 32-19 στο 14‘, ο ΠΑΟΚ εξαπέλυσε μία τρομερή αντεπίθεση και με σερί 17-0 (!) προηγήθηκε με 36-32 στο ημίχρονο. Μπρέμερ, Λάνγκφορντ και Σαλούστρος βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, την ίδια ώρα που οι “πράσινοι” έπαθαν ένα μπλακ-άουτ άνευ προηγουμένου, μένοντας άποντοι για 6 λεπτά (0/6 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 0/2 βολές).

Οι φωνές του Σωτήρη Μανωλόπουλου στην ανάπαυλα φαίνεται πως έπιασαν τόπο, καθώς οι παίκτες του Παναθηναϊκού εμφάνισαν ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο, όντας ιδιαίτερα προσηλωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα. Οι “πράσινοι” ανέκτησαν το προβάδισμα στο 22′ (39-38 με βολές του Κούπερ), με τον ΠΑΟΚ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (46-46) στο 25′.

Κάπου εκεί, όμως, οι “πράσινεςμηχανές πήραν φωτιά, την ίδια ώρα που οι “ασπρόμαυρεςέπαθαν μπλακ άουτ στο ίδιο ακριβώς χρονικό σημείο με το πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ. Με σερί 11-0, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 57-46. Μεγάλος πρωταγωνιστής σε εκείνο το σημείο, ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος με τρία συνεχόμενα τρίποντα μετέτρεψε το 48-46 σε 57-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ουδέποτε κατάφερε να γίνει εκ νέου απειλητικός, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί με άνεση τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να φτάνει εύκολα στην τελική επικράτηση.

Διαιτητές: Γκόντας – Πηλοΐδης – Ψαριανός.
Τα δεκάλεπτα: 24-14 32-36, 57-46, 75-61.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μανωλόπουλος): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 2, Μποχωρίδης 11 (3), Γιάνκοβιτς 8 (1), Φώτσης 14 (3), Νέλσον 4, Μαυροκεφαλίδης 16 (1), Διαμαντίδης 6 (1), Μπλούμς, Παπαγιάννης, Κούπερ 7, Μόργκαν 7.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 6 (2), Λάνγκφορντ 11 (1), Λιάπης, Κάρτερ 20 (2), Τσόχλας, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 6, Κόττας, Όντουμ 3, Χαριτόπουλος 5 (1), Σαλούστρος 4.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…