Κεντρική Basket League Αγώνες Ολυμπιακός – Κόροιβος 91-52

Ολυμπιακός – Κόροιβος 91-52

Mantzaris Olympiacos Koroivos

Mantzaris-Olympiacos-Koroivos

Με φόρα από τον τελικό…
Ο Ολυμπιακός, λίγες μέρες μετά τον τελικό της Ευρωλίγκα, όπου δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης, υποδέχτηκε τον Κόροιβο Αμαλιάδας, για την πρώτη φάση των Πλέι Οφ του Πρωταθλήματος της Α1. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 91-52 και πήραν σημαντικό προβάδισμα ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης του Σαββάτου (23/05).

Στα πρώτα λεπτά και οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά στο παρκέ, με τον Κόροιβο να προσπαθεί να πάρει όσο καλύτερο αποτέλεσμα μπορεί από τον φιναλίστ του τελικού της Ευρωλίγκα και μάλιστα στα πρώτα επτά (7) λεπτά το κατάφερε, με την διαφορά να κυμαίνεται στους 3 πόντους (13-10) υπέρ του Ολυμπιακού. Από κει και πέρα οι “ερυθρόλευκοι“, πήραν τα πατήματα τους, σοβαρεύτηκαν στην άμυνα και τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-14.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός, δίχως να συναντήσει την παραμικρή αντίσταση, κρατώντας παράλληλα, σε υψηλά επίπεδα την απόδοση του, περιόρισε την επίθεση του Κοροίβου στους 13 πόντους και πήγε στα αποδυτήρια με την διαφορά να έχει διψήφιο αριθμό (44-27).

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ο Κόροιβος ήταν περισσότερο επιθετικός και κατάφερε να πετύχει, σχεδόν όσους πόντους πέτυχε σε ολόκληρο το δεύτερο δεκάλεπτο (10). Στην συνέχεια οι “ερυθρόλευκοι“, τρέχοντας ένα σερί 14-0, το σκορ από 52-37, πήγε στο 66-37, με τους Πειραιώτες να τελειώνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο 74-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν καθόλου τα πράγματα. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε μια άνετη νίκη, έκανε το 1-0 στη σειρά και το Σάββατο πηγαίνει στην Αμαλιάδα για να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης – Παφίλης – Τσώνος.
Τα δεκάλεπτα: 20-14, 44-27, 74-44.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουει 3 (6 Ριμπ.), Χάντερ 11, Ντάνστον 7, Σπανούλης 10 (2), Ντάρντεν, Παπαπέτρου 9 (1), Λαφαγιέτ 2, Λοτζέσκι 12 (1), Πρίντεζης 8, Αγραβάνης 14 (2 τριπ., 6 ριμπ.), Μάντζαρης 11 (1), Κατσίβελης 5 (1).
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 3, Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 3, Παπαπέτρου 3 (1), Μπόουερς 10, Βασίλιεβιτς 2, Κανονίδης 8, Φιλιππάκος, Κίρκ 13 (1), Ρούμπιο 5, Φουρνόντα, Γαλιώτος 5.

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…