Κεντρική Διεθνή Προβάδισμα τίτλου

Προβάδισμα τίτλου

marjanovic red star

marjanovic-red-star

Ο Ερυθρός Αστέρας, αν και δυσκολεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο, τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Τσεντεβίτα επικρατώντας με 69-65 και να κάνει το 2-0 στην σειρά των τελικών της Αδριατικής Λίγκας.

Το πρώτο μέρος άνηκε στους ερυθρόλευκους, οι οποίοι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν ακόμα και 22-8. Η Τσεντεβίτα όμως αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στο ημίχρονο 40-32 με επιμέρους σκορ 18-24.

Στο δεύτερο μέρος έγινε μάχη σώμα με σώμα με την Τσεντεβίτα να πιέζει αλλά ο Ερυθρός Αστέρας κρατούσε το προβάδισμα από το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο που είχε προίκα την υψηλή διαφορά. Οι Κροάτες κατάφεραν να μειώσουν και να φέρουν την διαφορά ακόμα και στο καλάθι (67-65), αλλά οι 2/2 βολές του Τζένκινς στα τελευταία δευτερόλεπτα, έδωσαν την νίκη στους ερυθρόλευκους.

Ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 20 πόντους ενώ για τη Τσεντεβίτα ξεχώρισε ο Λούκα Μπάμπιτς με 14 πόντους. Στους 10 πόντους και τις 10 ασίστ σταμάτησε ο Ρόκο Λένι Ούκιτς.