Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερ. Αστέρας – Μακάμπι 89-76

Ερ. Αστέρας – Μακάμπι 89-76

marjanovic red star

marjanovic-red-star

Του έκανε δώρο…
Μια από τις πιο σημαντικές νίκες στην διοργάνωση πέτυχε ο Ερυθρός Αστέρας απέναντι στην Μακάμπι, καθώς για την 9η αγωνιστική του ΤΟΠ 16 της Ευρωλίγκας επικράτησε των Ισραηλινών με 89-76 κάνοντας συνάμα ένα πολύ καλό δώρο στον Παναθηναϊκό.

Αυτή νίκη ήταν η δεύτερη για τους Σέρβους και πλέον μπορούν πιστεύουν ακόμα και στο θαύμα. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μαριάνοβιτς που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, ενώ σε εκπληκτική ημέρα βρέθηκε και ο Γουίλιαμς που τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, βάζοντας τους 15 εξ’ αυτών στο δεύτερο ημίχρονο. Από την άλλη πλευρά κορυφαίος για τους Ισραηλινούς αναδείχθηκε ο Σμίθ που τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, ενώ 14 είχε ο Πάργκο.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν αυτός που πατούσε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο για 25 λεπτά περίπου, έχοντας καταφέρει να εκμηδενίσει τους αιφνιδιασμούς της Μακάμπι παίζοντας παράλληλα αρκετά καλά στην επίθεση.

Από τα μέσα της 3ης περιόδου και μέχρι το τέλος αυτής η Μακάμπι ήταν αυτή που είχε τα σκήπτρα του αγώνα φτάνοντας αρχικά την διαφορά στο +6 (51-57) ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την διαφορά να βρίσκεται στο +5 (54-59).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Σέρβοι ξανά ξύπνησαν και παίζοντας καταπληκτικά στην επίθεση και ταυτόχρονα στην άμυνα. Πλέον ο Ερυθρός κοιτάει το επόμενο παιχνίδι σε μια εβδομάδα με την Γαλατασαράι των πολλών πολλών προβλημάτων.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-34, 54-59, 89-76
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντοβιτς): Γουίλιαμς 17 (5), Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Μίτροβιτς 4, Μπλάζιτς 7, Κάλινιτς 14 (2), Μαριάνοβιτς 19, Τέγιτς 4 (1), Τζέκινς 16 (3), Γιόβιτς 3 (1), Ζιρμπες
ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκούντες): Πάργκο 14 (2), Χάινς 5 (1), Σμίθ 15 (2), Ράντλ 4, Λίναρντ 12 (2), Τάιους 12, Οχαγιόν 6 (1), Σχορτσιανίτης 2, Αλεξάντερ 6 (2).

Περισσότερα από Σταύρος Ιωακείμ

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…