Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερ. Αστέρας – Μπάρτσα 73-77

Ερ. Αστέρας – Μπάρτσα 73-77

oleson williams

oleson-williams

Ο Ερυθρός Αστέρας έφερε στα όρια της τη Μπαρτσελόνα, διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό, ωστόσο η έλλειψη καθαρού μυαλού των Σέρβων στο τέλος, η οποία συνοδεύτηκε από ένα άστοχο σουτ του Ντάνγκουμπιτς, ένα λάθος του Κάλινιτς και δύο χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, σε συνδυασμό με την ψυχραιμία των φιλοξενούμενων στις βολές, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Καταλανών, οι οποίοι απέδρασαν με το πολύτιμο διπλό (77-73) από τη Σερβία και έκαναν το αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης στον πέμπτο όμιλο.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τόμας Σατοράνσκι με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαριάνοβιτς με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Σέρβος γίγαντας φαίνεται πως ήθελε να αποδείξει τι αξίζει στην ίσως επόμενη ομάδα της καριέρας του.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με τους “μπλαουγκράνα” να έχουν τον έλεγχο αλλά τους Σέρβους να μην τους αφήνουν να ξεφύγουν στο σκορ. Η Μπαρτσελόνα είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα, την ίδια ώρα που ο Ερυθρός Αστέρας βασιζόταν σχεδόν αποκλειστικά στον Μαριάνοβιτς.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες (15-15), ενώ στο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 37-32. Στην επανάληψη οι Σέρβοι έφεραν τούμπα το παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 50-44 στο 29′, ωστόσο η Μπαρτσελόνα αφυπνίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή τον μεγάλο αρχηγό της Ναβάρο, πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ (57-56 στο 34′) και έκτοτε δεν κοίταξε ξανά πίσω της.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 32-37, 50-48, 73-77.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 4 (7 ασ.), Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Μίτροβιτς 4, Μπλάζιτς 10 (2), Κάλινιτς 10 (2), Μαριάνοβιτς 23 (11 ριμπ.), Τέγιτς 3 (1), Τζένκινς 7 (1), Γιόβιτς 4, Ζίρμπες.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόλμαν 7, Εζόνια, Ουέρτας 10, Ναβάρο 12 (1), Σατοράνσκι 11 (10 ριμπ.), Πλάις 2, Τόμας 10, Όλεσον 9 (3), Λάμπε 2, Νάχμπαρ 6 (2), Τόμιτς 8.

Παναθηναϊκός: «Ηφαίστειο» το ΟΑΚΑ με την Μακάμπι

Sold out τα ματς με την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ο Παναθηναϊκός θα έχει τον κόσμο στο πλευρό του …