Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Γαλατά 72-59

Ζαλγκίρις – Γαλατά 72-59

james anderson zalgiris kaunas galatasaray

james-anderson-zalgiris-kaunas-galatasaray

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε άνετα εντός έδρας της Γαλατασαράι με 72-59 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Top 16 της Ευρωλίγκα και διατήρησε τις ελάχιστες ελπίδες που έχει για πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Οι Λιθουανοί, μάλιστα, κατάφεραν να καλύψουν και τη διαφορά των 9 πόντων (78-69) που είχαν ηττηθεί στον πρώτο γύρο στην Κωνσταντινούπολη.

Ο αγώνας ήταν παράσταση για ένα ρόλο, καθώς οι Τούρκοι, δίχως τον Αρόγιο, περιορίστηκαν σε ρόλο κομπάρσου, χωρίς να καταφέρουν να μπουν ποτέ στη διεκδίκηση της νίκης. Οι γηπεδούχοι φρόντισαν να καθαρίσουν το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν με 23-8, ενώ το πρώτο ημίχρονο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με +18 πόντους (42-24).

Στην επανάληψη, η Γαλατασαράι προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε μέχρι και στους 9 πόντους (62-53), αλλά ποτέ δεν κατάφερε να γίνει ουσιαστικά απειλητική.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 42-24, 54-43, 72-59.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Κραπίκας): Τσέρι 10 (3), Λεκαβίτσιους 7 (1), Βένε 5 (1), Σονγκάιλα 8, Λιπκεβίτσιους, Γιανκούνας 12, Γιαφτόκας 4, Μιλάκνις 6 (2), Άντερσον 9, Ουλανόβας 11 (2).
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Αταμάν): Κάρτερ 13, Γιανγκ 1, Μίτσοφ 6, Έρτσεγκ 6 (1), Γκονλούμ 13, Πότσιους, Νικόλοφ 2, Μάριτς, Γκιουλέρ 16 (3), Αρσλάν, Αράρ 2.

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…