Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Άρης 77-78

ΠΑΟΚ – Άρης 77-78

naymick aris paok

naymick-aris-paok

Τεράστιο “διπλό” πανηγύρισε ο Άρης στην έδρα του ΠΑΟΚ με σκορ 77-78! Οι “κιτρινόμαυροι” επιβλήθηκαν για δεύτερη φορά μέσα σε μία εβδομάδα του “Δικεφάλου του Βορρά” και “κλείδωσαν” σε μεγάλο βαθμό την τέταρτη θέση και έχουν βλέψεις για… ψηλότερα. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει αρχικά το προβάδισμα ωστόσο, από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν το ρυθμό τους. Οι γηπεδούχοι, στα τελευταία λεπτά προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι, όμως οι “κιτρινόμαυροι” όντας πιο ψύχραιμοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος παίκτης του Άρη, αλλά και συνολικά της αναμέτρησης δεν ήταν άλλος από τον Βεζένκοβ που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 29 πόντους. Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βον με 18 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Κάρτερ, Μαργαρίτη, Όντουμ, Βον και Σαλούστρο, ενώ η αρχική πεντάδα του Άρη αποτελούνταν από τους: Πάσαλιτς, Ριντ, Βεζένκοβ, Νέιμικ και Αντεγκμπόγιε.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ με τον Βον να πραγματοποιεί πολύ καλό ξεκίνημα κατάφερε να προηγηθεί με 11-5 και 19-10, με τον Άρη να αντιδρά και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 21-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρης ξεκίνησε με τρίποντο του Ριντ, ωστόσο ο Κάρτερ απάντησε άμεσα διατηρώντας τη διαφορά των 6 πόντων (24-18, 8:20 για το ημίχρονο). Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας καλύτερη άμυνα και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις με τους Πάσαλιτς, Ριντ και Βεζένκοβ, κατάφεραν όχι μόνο να μειώσουν τη διαφορά αλλά και να περάσουν μπροστά στο σκορ με 31-32 (3:56 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου). Ο Σούλης Μαρκόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να κυριαρχούν στο γήπεδο και με σερί 8-0, πρoηγήθηκαν με 41-33. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 35-43.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Κάρτερ με 11 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βεζένκοβ με 16 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με τον Σαλούστρο να εκτελεί από τα 6,75 μείωσαν άμεσα σε 38-43. Ο Άρης αντέδρασε και με τον Βεζένκοβ να πετυχαίνει 5 πόντους, πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 10 πόντων (40-50, 7:20 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απαντήσει, μείωσε στους 5 (45-50), όμως ο Βεζένκοβ με τον Αντεγκμπόγιε έκοψαν τα φτερά του Δικεφάλου, αυξάνοντας τη διαφορά στους 12 (46-58), τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 52-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Κάρτερ να επιδίδεται σε ένα προσωπικό σόου, ο ΠΑΟΚ κατάφερε και μείωσε στους 8 (59-67, 6 λεπτά για το τέλος). Ο Νέιμικ με 5 συνεχόμενους πόντους διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας, όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Όντουμ και Κάρτερ ευστόχησαν σε τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 6 (66-72) και το γήπεδο πήρε φωτιά. Το τρίποντο του Τσόχλα και λίγο αργότερα οι εύστοχες βολές του ίδιου παίκτη έριξαν τη διαφορά στο καλάθι (75-77). Ο Βεζένκοβ ευστόχησε σε 1/2 βολές δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να στείλουν το ματς στην παράταση. Ο Κάρτερ ανέλαβε το τρίποντο χωρίς επιτυχία και ο Όντουμ απλώς διαμόρφωσε το τελικό 77-78.

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Φούφης – Μητσόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-43, 52-63, 77-78.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 7, Λιάπης, Κάρτερ 21 (3), Τσόχλας 9 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 11 (2), Όντουμ (1), Βον 18, Χαριτόπουλος 1, Σαλούστρος 3 (1).
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 11 (2), Ριντ 11 (3), Πουλιανίτης, Χαρίσης 6, Καραθανάσης 2, Βεζένκοβ 29, Νέιμικ 7, Μούρτος 2, Σύμτσακ 1, Αντεγκμπόγιε 9 (1).