Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Μακάμπι 66-73

Ζαλγκίρις – Μακάμπι 66-73

jeremy pargo maccabi electra tel aviv eb14

jeremy-pargo-maccabi-electra-tel-aviv-eb14

Μακάμπι για πλέι οφ…
Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη στο Top 16 της Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία πέρασε από το Κάουνας, επικρατώντας δύσκολα στο τέλος της Ζαλγκίρις με 73-66. Η ομάδα του Γκάι Γκούντες τα βρήκε σκούρα για 35 λεπτά απέναντι στους μαχητικούς Λιθουανούς, ωστόσο στο τέλος επέβαλε πλήρως το ρυθμό της και έφτασε δίχως άγχος στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίος για τους νίκητες ήταν ο Λάντεσμπεργκ με 20 πόντους, ενώ ο Τάιους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του τελευταία δεκάλεπτου με τα καλάθια που πέτυχε αλλά και με τις κρίσιμες άμυνες που έβγαλε. Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Γιανκούνας και Άντερσον με 18 και 17 πόντους, αντίστοιχα.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια της, με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ να πηγαίνει με προβάδισμα τρίων πόντων (40-37) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, αλλά τη Ζαλγκίρις Κάουνας να μπαίνει πιο δυνατά στην επανάληψη και να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 52-48.

Με το σκορ να είναι ισόπαλο 58-58 στο 34′, η Μακάμπι Τελ Αβίβ έτρεξε ένα σερί 9-0 και ξέφυγε με 67-58 στο 37′, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς ο Γιανκούνας πάλευε απελπιστικά μόνος του.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-40, 52-48, 66-73.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Κραπίκας): Τσέρι 1, Λεκαβίτσιους 5, Βένε, Γκουντάιτις 6, Σονγκάιλα 2, Λιπκεβίτσιους, Γιανκούνας 18 (13 ριμπ.), Γιαφτόκας 1, Μιλάκνις 14 (4), Άντερσον 17 (3), Ουλάνοβας 2.
ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκούντες): Πάργκο 12 (8 ασ.), Χέινς, Σμιθ 10, Ράντλ 6, Τάιους 12 (6 τάπες), Οχιαγιόν 5 (1), Λάντεσμπεργκ 20 (2), Σχορτσανίτης 4, Αλεξάντερ 4.

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…