Τα αποτελέσματα

deshaun thomas fc barcelona

deshaun-thomas-fc-barcelona

“Βόμβα” μεγατόνων στο Βερολίνο…
Τη μεγαλύτερη έκπληξη της αγωνιστικής πραγματοποίησε η Άλμπα Βερολίνου, η οποία επικράτησε στην Γερμανία της Μπαρτσελόνα με 80-70 και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις στη δεύτερη φάση της Ευρωλίγκα. Από την πλευρά τους, οι Καταλανοί γνώρισαν μία ήττα εκτός πλάνου, η οποία μπορεί να τους κοστίσει ακριβά στη συνέχεια.

Η ξέφρενη πορεία της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη φετινή Ευρωλίγκα συνεχίστηκε. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε στην Πόλη της Φενέρμπαχτσε στην παράταση με 84-81 και παρέμεινε αήττητη στη διοργάνωση, μετρώντας 11 συνεχόμενες νίκες. Ο Έλληνας τεχνικός έφτασε τις τρεις νίκες απέναντι στον Ομπράντοβιτς, ο οποίος δεν έχει γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης απέναντι στον πρώην βοηθό του.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Top 16 της Ευρωλίγκα η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία πέρασε από το Βελιγράδι, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 79-72.

Ιδανικό ξεκίνησε την περιπέτεια της  στο Top 16 η Εφές Αναντολού, η οποία πέρασε από τη Βιτόρια, “λυγίζοντας” στο τέλος τη Λαμποράλ Κούτσα (72-67).

Μετά την πρώτη έκπληξη της Άλμπα Βερολίνου ήρθε η δεύτερη της Νίζνι για να ολοκληρώσει ιδανικά την πρωτή αγωνιστική του Top 16. Το συγκρότημα του Αϊνάρς Μπαγκάτσκις πέρασε σαν σίφουνας από το Μιλάνο, συντρίβοντας την Αρμάνι με 79-59.

felipe-reyes-real-madrid

Πίσω της άφησε τα δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα στην Ισπανία η Ρεάλ Μαδρίτης και κατάφερε να επικρατήσει του Ερυθρού Αστέρα με 72-79, ξεκινώντας ιδανικά την προσπάθειά της στο Τοπ 16 της Ευρωλίγκας, καθώς πέρασε από μια πολύ δύσκολη έδρα.

Οι Μαδριλένοι βασίστηκαν στην τριάδα Ρούντι-Ρέγες-Σέρχι οι οποίοι με 15,13 και 12 πόνους, αντίστοιχα, οδήγησαν την ομάδα του Λάσο στη νίκη, ενώ για λογαριασμό του Ερυθρού, κορυφαίοι ήταν οι Μίτροβιτς και Ζίρμπες που είχαν από 13 πόντους.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Ρεάλ κατάφερε να προηγηθεί με 12-20 και 21-28, ωστόσο, ο Αστέρας έβρισκε τον τρόπο να επιστρέφει στο σκορ και το ημίχρονο έληξε με την ισπανική ομάδα στο +3 (31-34). Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο στα πρώτα έξι λεπτά, όταν και η σερβική ομάδα κατάφερε να πάρει προβάδισμα (43-42), ωστόσο, κάπου εκεί οι Μαδριλένοι ανέλαβαν δράση!

Με σερί 14-0 πήρε προβάδισμα και έφτασε στο +13 (43-56) με τη λήξη της περιόδου, εξέλιξη που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αστέρα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Σε αυτό, η Ρεάλ κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμά της και έφτασε χωρίς να ζοριστεί στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 31-34, 45-58, 72-79.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 3, Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς 13 (1), Λάζιτς 8 (2), Μπλάζιτς 6 (2), Κάλινιτς 10, Μαριάνοβιτς 9, Τζένκινς 7 (1), Γιόβιτς 3 (1), Θίρμπες 3.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 5 (1), Ρούντι 15 (3), Νοτσιόνι 9 (1), Ματσιούλις 3, Ρέγες 13 (1), Σέρχιο Ροντρίγκεθ 12 ( 2 τριπ., 7 ασίστ), Αγιόν 4, Κάρολ 2, Γιουλ 5 (1), Μπουρούσης 6, Σλότερ 4.

Ιτούδης – Ομπράντοβιτς: 3-0

kaun - cska

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αγνοεί τη λέξη ήττα από την αρχή της σεζόν στην Ευρωλίγκα. Το τρένο της ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν είχε στάση ούτε στην Πόλη, καθώς η “ρωσική αρκούδα” επικράτησε της Φενέρμπαχτσε στην παράταση με 84-81 και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο Top 16.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να έχει συνεχώς το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (45-42) αλλά να αδυνατεί να πάρει σημαντική διαφορά κυρίως λόγω του Άντριου Γκούντελοκ, ο οποίος ήταν “καυτός” και κρατούσε τη Φενέρμπαχτσε σε απόσταση αναπνοής.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7 πόντους (52-45 στο 24’), ωστόσο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς αποφάσισαν να παίξουν και λίγη άμυνα. Με τρομερό σερί 12-0, οι Τούρκοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση με 57-52, με το τέλος της τρίτης περιόδου, όμως, να τους βρίσκει πίσω στο σκορ με 61-59.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, καθώς ο Σόνι Ουίμς διαμόρφωσε το 74-74 27 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Γκούντελοκ να αστοχεί στο σουτ της νίκης στην εκπνοή.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αποδείχτηκε πιο ψύχραιμη, ήταν εύστοχη από την γραμμή των ελευθέρων βολών και πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 42-45, 59-61, 74-74, 81-84.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκούντελοκ 19 (3), Ζήσης 5 (1), Χίκμαν 4, Μπιέλιτσα 10 (1), Ερντέν 2, Μπογκντάνοβιτς 16 (4), Σαβάς 5, Ζόριτς 9, Βέσελι 7, Πρέλτζιτς 4 (1).
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 10, Τεόντοσιτς 12 (2), Φριτζόν 5 (1), Τζάκσον 7 (1), Μαρκοϊσβίλι 4, Oυίμς 13 (1), Στρέμπκοφ, Βοροντσέβιτς 10 (2), Κάουν 10, Χάινς 13.

“Βόμβα¨στο Βερολίνο

cliff-hammonds-alba-berlin

Η Μπαρτσελόνα αγωνίστηκε για ακόμα ένα παιχνίδι δίχως τους Ναβάρο, Αμπρίνες και Όλεσον και αυτή τη φορά της στοίχισε ακριβά, γνωρίζοντας ήττα εκτός πλάνου από την Άλμπα Βερολίνου (80-70). Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα πάνω στους κουρασμένους παίκτες των Καταλανών και έφτασαν δίκαια σε μία τεράστια νίκη.

Με εξαίρετη το πρώτο δεκάλεπτο όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 23-16, οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ, έλεγξαν το παιχνίδι και δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην τελική επικράτηση χάρη σε μία εξαιρετική τρίτη περίοδο, στην οποία οι γηπεδούχοι είχαν επιμέρους σκορ 22-8!

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 39-40, 61-48, 80-70.
ΑΛΜΠΑ (Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ, Κινγκ 2, Βάργκας, Μπάνιτς 4, Ρέντινγκ 16 (1), Στογιανόβσκι 4, Ρένφροε 11 (2), Χάμοντς 11 (1), Μακλίν 16, Ραντόσεβιτς 16.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 10 (2), Χεζόνια 5, Χουέρτας 23 (2), Σατοράνσκι, Πλάις, Τόμας 7, Τζάκσον 6, Λάμπε 11 (1), Νάχμπαρ, Τόμιτς 8.

Παρέλαση στο Μιλάνο

armani -nizny

Η Νίζνι απέδειξε με το “καλημέρα” πως δεν πέρασε τυχαία στο Top 16 της Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Αϊνάρς Μπαγκάτσκις ξεκίνησε ονειρικά τις υποχρεώσεις στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης, συντρίβοντας εκτός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 79-59.

Ένα δεκάλεπτο και συγκεκριμένα το τρίτο ήταν αρκετό για τους Ρώσους, ώστε να φτάσουν δια περιπάτου στο σπουδαίο διπλό. Οι φιλοξενούμενοι, παίζοντας το απόλυτο μπάσκετ στην τρίτη περίοδο, έκαναν επιμέρους σκορ 28-9 και καθάρισαν την υπόθεση νίκη.

Ο εκπληκτικός Τέιλορ Ροτσέστι επέστρεψε στη δράση και ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 19 πόντους και 8 ασίστ, παρέα με τον Τρέι Τόμπκινς (19 πόντους, 15 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 35-31, 44-59, 59-79.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Ράγκλαντ 2, Μπρουκς 18 (1), Τζεντίλε 9, Τσερέλα 2, Μέλι 2, Κλέιζα 5 (1), Μίτσαμ, Τζέιμς 8, Χάκετ, Μος 5, Σάμουελς 8.
ΝΙΖΝΙ (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν, Παραχούσκι 18, Ίβλεφ, Αντόνοφ 6, Πατσάτσια, Κβοστόφ 2, Κίνσεϊ 15 (2), Ρότσεστι 19 (3), Τόμπκινς 19 (1), Γκολόβιν.

Υπέγραψε το διπλό ο “Πέρπε”

adams - draper

Ο Ερτέλ επέστρεψε στη Βιτόρια για πρώτη φόρα ως αντίπαλος της Λαμποράλ Κούτσα και έφυγε με το κεφάλι ψηλά, καθώς η Εφές Αναντολού επικράτησε της πρώην του ομάδας με 72-67. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, κατάφερε στα τελευταία λεπτά να πάρει μέσα από την άμυνα της το προβάδισμα και να το κρατήσει μέχρι την τελευταία κόρνα της αναμέτρησης.

Ο Ερτέλ μπορεί να ήταν έξω από τα νερά του και να μην κατάφερε να προσφέρει κάτι στη νέα του ομάδα, ωστόσο ο Στράτος Περπέρογλου δήλωσε για ακόμα μία φορά “παρών”, όντας ο κορυφαίος των Τούρκων. Ο Έλληνας γκαρντ μέτρησε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ και με άξιο συμπαραστάτη του τον Στεφάν Λάσμε (13π.) οδήγησαν την Εφές στο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 41-35, 58-55, 67-72.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Ναβάρο): Άνταμς 8, Τζέιμς 12 (1), Άιβερσον, Κοζέρ 9 (1), Σενγκέλια 7 (1), Ντιόπ, Τίγι, Μπέγκιτς 16, Σαν Εμετέριο 6, Χάνσμπρο, Μπέρτανς 9 (2).
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 2, Οσμάν 9 (2), Περπέρογλου 15 (3), Σάριτς 9, Ντρέιπερ 6 (2), Κρστιτς 5, Λάσμε 13, Κορκμάζ 3 (1), Τζάνινγκ 8 (1), Ερτέλ, Κιλιτσλί, Μπιέλιτσα 2.