Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μάλαγα – Ολυμπιακός 61-69

Μάλαγα – Ολυμπιακός 61-69

spanoulis - malaga

“Βασιλιάς” στην Ισπανία!…
Ιδανικό ξεκίνημα στο Τοπ 16 πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας της Μάλαγα με 69-61 και ξεκίνησε με το δεξί στον όμιλο, χάρη στο εξαιρετικό δίδυμο Σπανούλη-Χάντερ και την καταπληκτική άμυνα που έπαιξε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Ο αρχηγός των “ερυθρολεύκων” ήταν… όλα τα λεφτά στην επίθεση, τόσο σε σκοράρισμα όσο και σε δημιουργία και τελείωσε το παιχνίδι με double-double, έχοντας 11 πόντους και 10 ασίστ! Πολύ καλή δουλειά έκανε και ο Χάντερ με 18 πόντους, 9/10 δίποντα και 7 ριμπάουντ, ενώ 10 ακόμα πόντους πρόσθεσε ο Λοτζέσκι.

Γκρέιντζερ και Κουζμίνσκας ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τη Μάλαγα με 15 και 12 πόντους, αντίστοιχα.

Βιαστικές και άστοχες επιλογές είχε ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά του ματς, γεγονός που δεν του επέτρεψε να εκμεταλλευτεί την καλή του άμυνα και η Μάλαγα κατάφερε να ξεφύγει με +6 (10-4) έπειτα από πέντε λεπτά αγώνα. Η είσοδος του Λοτζέσκι έδωσε επιθετική πνοή στην ομάδα του Σφαιρόπουλου, η οποία συνέχισε την εξαιρετική άμυνα και με λύσεις έξω από τα 6,75 έτρεξε επιμέρους σκορ 10-2, παίρνοντας προβάδισμα (14-12).

Στον ίδιο ρυθμό ξεκίνησαν οι “ερυθρόλευκοι” και στο δεύτερο δεκάλεπτο και η είσοδος του Λαφαγιέτ βοήθησε τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού σημείωσε πέντε πόντους και έστειλε την ομάδα του στο +7 (17-24).

Η Μάλαγα προσπαθούσε να μαζέψει το σκορ, αλλά με το δίδυμο Σλούκα-Σπανούλη, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας (21-29). Ωστόσο, στα τελευταία 2’14’’, η Μάλαγα έτρεξε επιμέρους σκορ 8-3 και μείωσε στους τρεις (29-32), έχοντας 18 (!) πόντους από τη γραμμή των βολών.

Δύσκολα στην άμυνα των Ισπανών έβαλε ο Σπανούλης με την έναρξη της τρίτης περιόδου, καθώς μοίρασε στο άψε-σβήσε 4 ασίστ στους συμπαίκτες του και έτσι ο Ολυμπιακός βρήκε επιθετικές λύσεις. Η άμυνα συνέχισε να δουλεύει σε υψηλά στάνταρ και με καλάθι του Πρίντεζη έφτασε ξανά σε προβάδισμα επτά πόντων (36-43). Τόμας και Γκρέιντζερ ήταν αυτοί που ανέλαβαν δράση για τους γηπεδούχους και κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις (45-48) στο τέλος του δεκαλέπτου, εκμεταλλευόμενοι και την έξοδο του Σπανούλη.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού επέστρεψε και μαζί του η δημιουργία στο παρκέ. Μοίρασε ακόμα δύο ασίστ σε Πέτγουεϊ και Σλούκα, ενώ με τρίποντο του Λοτζέσκι, η διαφορά έφτασε στους 9 (47-56).

Η Μάλαγα προσάρμοσε την άμυνά της στον Σπανούλη και με επτά πόντους του Κουζμίνσκας μείωσε στους πέντε (59-64) 1’50’’ πριν τη λήξη. Ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε, ωστόσο, στο φινάλε και το τρίποντο-μαχαιριά του Σπανούλη στο φινάλε έγραψε το τελικό 61-69.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 29-32, 45-48, 61-69.
ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Βασιλειάδης 3, Τούλσον 5 (1), Τόμας 11, Σουάρες 3, Γκρέιντζερ 15, Βάσκες 11 (10 ριμπ.), Κουζμίνσκας 12 (2), Στέφανσον, Γκριν, Γκολούμποβιτς 1.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (1), Χάντερ 18 (9/10, 7 ριμπ.), Ντάνστον 1, Σπανούλης 11 (3 τριπ., 10 ασίστ), Σλούκας 5 (1), Πρίντεζης 8, Μάντζαρης, Καββαδάς, Λαφαγιέτ 9 (2), Ντάρντεν, Λοτζέσκι 10 (2).

Ευρωλίγκα: Τα καλύτερα της Μπασκόνια μέχρι την διακοπή! (vid)

Η φετινή σεζόν δεν είναι και η καλύτερη για την Μπασκόνια στην Ευρωλίγκα. Η ομάδα των βάσκ…