Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Ρεάλ 90-86

Μακάμπι – Ρεάλ 90-86

sofoklis schortsanitis maccabi electra tel aviv eb14

sofoklis-schortsanitis-maccabi-electra-tel-aviv-eb14

Της έχει πάρει τον αέρα…
Στην κορυφή του πέμπτου ομίλου του Top 16 της Ευρωλίγκα σκαρφάλωσε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία επικράτησε στην καυτή Nokia Arena της Ρεάλ Μαδρίτης με 90-86 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης της διοργάνωσης. Οι Ισραηλινοί έχουν γίνει οι κακοί δαίμονες των Ισπανών, καθώς αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη απέναντι τους. Είχε προηγηθεί ο θρίαμβος στον περσινό τελικό της Ευρωλίγκα στο Μιλάνο.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Ρέγες με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης μέτρησε 9 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Ρέγες και Μπουρούση, προηγήθηκαν με 31-23 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης πάλευε μόνος του στο ξεκίνημα του παιχνίδιου και παρότι σημείωσε 10 πόντους στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ήταν αδύνατον να τα βάλει με όλους τους ψηλούς των Ισπανών.

Η Μακάμπι προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο οι παίκτες του Λάσο διατηρούσαν με σχετική άνεση τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Το ημίχρονο βρήκε τη Ρεάλ μπροστά στο σκορ με 54-46.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι, ορμώμενοι από τον κόσμο τους, πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Χέινς, πέρασαν μπροστά με 68-67 στο 29′.

Έχοντας τη ψυχολογία στα ύψη, οι παίκτες του Γκούντες επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους στην τελευταία περίοδο και έφτασαν στην τελική επικράτηση, παρότι οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν μέχρι τέλους να “κλέψουν” το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-31, 46-54, 68-69, 90-86.
ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκούντες): Πάργκο 11 (1), Χέινς 17 (5), Σμιθ 14, Ραντλ 6, Λίνχαρτ, Τάιους 4, Οχαγιόν, Λάντσμπεργκ 16 (2), Σχορτσανίτης 17, Αλεξάντερ 5 (1).
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 4, Ρούντι 5 (1), Νοτσιόνι 4, Ματσιούλις 4, Ρέγες 20 (1), Ροντρίγκες 5 (1), Αγιόν 13, Κάρολ 7 (1), Γιουλ 11 (3), Μπουρούσης 9, Σλότερ 4.

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…