Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – Πανιώνιος 70-56

Κολοσσός – Πανιώνιος 70-56

kolossos panigirismoi

kolossos-omadiki

Μπλέκει για τα καλά!…
Νέα ήττα γνώρισε ο Πανιώνιος, αυτή τη φορά στη Ρόδο από τον Κολοσσό με 70-56 και δεν κατάφερε να πάρει βαθμολογική “ανάσα” ξεφεύγοντας από τις τελευταίες θέσεις του πίνακα. Οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν τη σημαντική απουσία του Τσάμη και εξασφάλισαν άνετα τη νίκη.

Γουότερς και Στεφανίδης ξεχώρισαν για τους νικητές, έχοντας από 13 πόντους και κάλυψαν με τον καλύτερο τρόπο το κενό του αρχηγού της ομάδας. Για λογαριασμό της ομάδας του Αλεξανδρή, ο Κόλεμαν διασώθηκε για ακόμα μια αγωνιστική με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους σημείωσε και ο Στρναντ.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα λεπτά, με τον Πανιώνιο να καταφέρνει να μείνει κοντά στο σκορ (11-10), χάρη στους πόντους του Κόλεμαν, ο οποίος αποτελούσε τη βασική επιθετική απειλή για λογαριασμό των φιλοξενουμένων. Με πρωταγωνιστή του Γουότερς, όμως, ο Κολοσσός ξέσπασε στο τέλος της πρώτης περιόδου, έτρεξε επιμέρους σκορ 8-2 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 (19-12).

Ο Κολοσσός προσπαθούσε να ξεφύγει ακόμα περισσότερο, αλλά ο Στρναντ ήταν αυτός που ανέλαβε να κρατήσει τον Πανιώνιο μέσα στο παιχνίδι. Με 10 δικούς του πόντους, η ομάδα του Αλεξανδρή μείωσε στους 3 πόντους (31-28), ενώ ο Κολοσσός έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 35-30.

Κόλεμαν και Στρναντ έδειχναν να παλεύουν μόνοι τους (42-37) και όταν ξέμειναν από βενζίνη, ο Πανιώνιος στέρεψε από λύσεις και ο Κολοσσός βρήκε την ευκαιρία να αποσπαστεί. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 12-4 και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 13 πόντους (54-41).

Τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τους Νεοσμυρνιώτες, οι οποίοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά τους γηπεδούχους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Ρόδου βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα από Στεφανίδη και Λαρεντζάκη, έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 16 πόντους (59-43) και έφτασε εύκολα στην τελική νίκη με 70-56.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 35-30, 54-43, 70-56.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 2, Λαρεντζάκης 2, Σιόλογκας 2, Γουότερς 13 (2), Μανωλόπουλος 6 (2), Σμιθ 6, Στεφανίδης 13 (1), Λίντεν 8 (2), Σκοτ 3 (1), Χάγκινς 12.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Αλεξανδρής): Ξανθόπουλος, Βεργίνης, Ταπούτος 9, Σπυρόπουλος , Στρνάντ 15 (2), Μοτσενίγος 1, Σταμάτης 7 (1), Γουντς 4, Κόλεμαν 15 (13 ριμπ.), Κορόλεφ 5, Ταμπς.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…