Κεντρική Basket League Αγώνες Απόλλωνας – ΠΑΟ 71-77

Απόλλωνας – ΠΑΟ 71-77

pappas apollon pao

pappas-apollon-pao

Δύσκολο πέρασμα από την Πάτρα!…
Συναντώντας προβλήματα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός έφυγε με δύσκολη νίκη από την έδρα του Απόλλωνα, επικρατώντας με 71-77, σε ένα παιχνίδι που καθυστέρησε να ξεκινήσει λόγω τεχνικών προβλημάτων με τον φωτισμό.

Από το -12 του ημιχρόνου κατάφεραν να επιστρέψουν οι “πράσινοι” οι οποίοι στηρίχτηκαν σχεδόν αποκλειστικά στους Μπατίστα, Σλότερ, Διαμαντίδη και Γκιστ. Ο Ουρουγουανός σέντερ σημείωσε 18 πόντους, με τον Αμερικανό γκαρντ να προσθέτει 19 και να “μιλάει” στο φινάλε.

15 πόντους και 7 ασίστ πρόσθεσε ο Διαμαντίδης και 14 ακόμα σημείωσε ο Γκιστ. Για λογαριασμό των Πατρινών, ο Γκάλογουεϊ έκανε πληθωρική εμφάνιση με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Φιτζπάτρικ με 23.

Κοιτάζοντας στα ίσια τον Παναθηναϊκό ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Απόλλωνας ο οποίος βρήκε τους πρώτους του έξι πόντους από τον Σκορδίλη, ενώ με δύο τρίποντα κατάφερε να διατηρεί προβάδισμα (12-11), με τους Γκιστ και Μπατίστα να κρατούν τους φιλοξενούμενους σε επαφή με το σκορ. Ο Απόλλωνας έφτασε στο +4 (19-15) αλλά με σερί 7-0 χάρη στους Διαμαντίδη – Γκιστ οι “πράσινοι” έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (19-22).

Το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού αποδείχθηκε παρένθεση και η απάντηση των Πατρινών ήταν άμεση. Με πρωταγωνιστή τον Φιτζπάτρικ έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-5 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα, φτάνοντας στο +8 (35-27). Ο Μπατίστα έμοιαζε η μοναδική αξιόπιστη λύση για την ομάδα του Ιβάνοβιτς, ενώ ο Απόλλωνας έχοντας βρει ρυθμό έξω από τη γραμμή του τριπόντου, έφτασε στο +11 (42-31) και έκλεισε το ημίχρονο με 49-37.

Η ομάδα του Βετούλα κατάφερε να σημειώσει 30 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, τρέχοντας συνολικό επιμέρους σκορ 30-15, ενώ η διαφορά στη δημιουργία ήταν αισθητή με 13 ασίστ των γηπεδούχων, έναντι 5 του Παναθηναϊκού.

Εμφανώς διαφορετικός επέστρεψε ο Παναθηναϊκός στο παρκέ, παίζοντας σκληρή άμυνα, οδήγησε σε λάθη τον Απόλλωνα και με Παππά-Διαμαντίδη στο κουμάντο, έτρεξε σερί 10-0 και μείωσε τη διαφορά στους δύο (49-47) σε μόλις τρία λεπτά και με τρίποντο του Σλότερ πήρε και το προβάδισμα στο σκορ.

Η απάντηση του Απόλλωνα έφτασε δια χειρός Ελ Αμίν ο οποίος με πέντε σερί πόντους έβαλε στο +4 την ομάδα του (54-50), ενώ με καλάθι του Αργυρόπουλου έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων (59-57), σε ένα σημείο που ο Παναθηναϊκός έχασε τον Νέλσον με πέντε φάουλ.

Οι “πράσινοι” ανέβασαν και πάλι την αμυντική τους απόδοση, κράτησαν τον Απόλλωνα με ένα πόντο για 4 λεπτά και με επιμέρους σκορ 7-1 πήρε προβάδισμα με +4 (60-64), σε ένα σημείο που ο Διαμαντίδης αποχώρησε τραυματίας, αλλά επέστρεψε στο παρκέ. Ο Σλότερ απάντησε στην προσπάθεια των Πατρινών να μειώσουν και αναλαμβάνοντας επιθετική δράση έστειλε την ομάδα του στο +8 (66-74) 2’13’’ πριν τη λήξη, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 49-37, 59-57, 71-77.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΣΤΡΑΣ (Βετούλας): Σκορδίλης 7, Αργυρόπουλος 4, Γκάλογουεϊ 13 (1 τριπ., 7 ριμπ., 8 ασίστ), Πεν 6 (2), Φιτζπάτρικ 23 (3), Αντωνάκης 2, Ελ Αμίν 13 (1), Μολφέτας, Γεωργαλής 3 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 4, Σλότερ 19 (2), Φώτσης, Νέλσον, Παππάς 5 (1), Διαμαντίδης 15 (3 τριπ., 7 ασίστ), Γκιστ 14 (1), Μπατίστα 18, Μπλουμς 2.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…