Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Κολοσσός 70-66

Ρέθυμνο – Κολοσσός 70-66

faye rethimno

faye-rethimno

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 10η αγωνιστική της Basket League, το Ρέθυμνο, κατάφερε να επιβληθεί του Κολοσσού με 70-66.

Ο Κολοσσός μπήκε δυνατά στο ματς. Οι Ροδίτες ήταν κυρίαρχοι σε όλοι την πρώτη περίοδο και προηγούνταν σταθερά στο σκορ. Η υπέρ τους διαφορά έφτασε τους 7 πόντους (13-20) 40 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Το Ρέθυμνο κατάφερε να κατεβάσει την διαφορά στους 4 πόντους με τρίποντο του Φαγιέ στην εκπνοή, γράφοντας το 16-20 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Η κυριαρχία του Κολοσσού συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο. Η ομάδα της Ρόδου διατηρούσε τα ηνία του αγώνα κρατώντας την διαφορά σε διψήφια νούμερα φτάνοντας το +16 (26-42) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το μόνο που κατάφερε το Ρέθυμνο ήταν να μειώσει σε 30-44 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός χαλάρωσε επιτρέποντας στο Ρέθυμνο να ξαναμπεί στο ματς. Οι Κρητικοί με ένα σερί 11-0 κατάφεραν να κάνουν το 30-44, 41-44. Ο Κολοσσός πάτησε και πάλι γκάζι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου φτάνοντας και πάλι την διαφορά σε διψήφιο νούμερο με την ομάδα του Ρεθύμνου να μειώνει στους 9 πόντους, με το 47-55 να είναι και το τελικό σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Ίδιο σκηνικό και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το Ρέθυμνο κατάφερε να μαζέψει και πάλι την διαφορά στον πόντο (56-57 στο 7′). Από εκεί και πέρα οι ομάδες πορεύονταν μαζί στο σκορ, με το Ρέθυμνο να περνά για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 3 λεπτά πριν το τέλος (66-64). Από εκεί και πέρα η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας με 70-66.

Τρεις παίχτες τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων το παιχνίδι για το Ρέθυμνο (Αλίχοντζιτς, Σίμπσον, Σχίζας) ενώ μόλις ένας για τον Κολοσσό (Χάγκινς).

Διαιτητές: Μάνος, Πουρσανίδης, Τσώνος
Τα δεκάλεπτα:16-20, 30-44, 47-55, 70-66
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 12, Σχίζας 11 (2), Κούμπουρας 5, Κάουνσιν 5, Άλλεν 9 (3),Φαγιέ 11 (1), Κράβιτς 5, Αλίχοντζιτς 12.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 6 (2), Λαρετζάκης 6, Σμιθ 6, Στεφανίδης 3 (1), Λίντεν 6 (2), Σκοτ 8 (2), Τσάμης 7, Χάγκινς 15, Μπούλιαν 9 (1).

Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 80-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς ν…