ΠΑΟΚ – Βέντσπιλς 76-62

ventspils paok

ventspils-paok

Τσέκαρε “εισιτήριο”…
Ο ΠΑΟΚ επανήλθε στις εξαιρετικές εμφανίσεις, επέβαλε τα “θέλω” του στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και επικράτησε της Βεντσπιλς με 76-62, στην Πυλαία, κλείνοντας παράλληλα θέση (και μαθηματικά) για τους  “Last 32” του Γιούροκαπ.

Το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου είχε την πρωτοκαθεδρία στο σκορ σχεδόν αποκλειστικά στο πλευρό του και με ηγέτες τους Κέβιν Λάνγκφορντ και Μαρκ Κάρτερ, με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα, έφθασε στην επιβλητική νίκη-πρόκριση. Το ντεμπούτο του έκανε και ο Τζέι Αρ Μπρέμερ που επιθετικά ήταν “κρύος” μένοντας στους 2 πόντους αλλά συνεισέφερε με 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 ασίστ στα 16 λεπτά που πάτησε παρκέ.

Από πλευράς Λετονών, ξεχώρισε ο Ντέιβις Λεγιασμέιερς με 17 πόντους.

Εξαιρετικά κλειστό το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μάχονται “στήθος με στήθος” και το ματς να βρίσκεται ισόπαλο (10-10) ύστερα από οκτώμιση λεπτά παιχνιδιού. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να χτίσει πρώτος μικρή διαφορά (14-10 στο 9:30) και να διατηρήσει το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου (14-12).

Ο “δικέφαλος” ξεκίνησε πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 19-12 (στο 12’) όμως η Βέντσπιλς δεν τον άφησε να ξεφύγει και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (27-26) στο 26ο λεπτό. Τότε οι γηπεδούχοι, με κύριους εκφραστές τους Κακαρούδη και Λάνγκφορντ έτρεξαν σερί 7-0 για να πάρουν “αέρα” 8 πόντων (34-26 στο 18’). Δεν κατάφεραν όμως να διατηρηθούν σε απόσταση ασφαλείας καθώς ο Τσάτμαν με 5 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 34-31, του πρώτου μέρους.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να διατηρεί την πρωτοκαθεδρία και μετά την ανάπαυλα αλλά αδυνατούσε να διαμορφώσει απόσταση ασφαλείας. Οι Λετονοί έβρισκαν κάθε φορά την απάντηση και το δρόμο προς το καλάθι ακολουθώντας κατά πόδας (41-40 στο 27’). Μάλιστα κατάφεραν να περάσουν και μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι  στο 28’ με τρίποντο του Βαϊρόγκς. Ο Σούλης Μαρκόπουλος κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ και η αντίδραση των παικτών του ήταν άμεση. Με σερί 6-0 επανέκτησαν το προβάδισμα (49-45 στο 29’) με το δεκάλεπτο να τους βρίσκει πρωτοπόρους με 49-47.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη και το κατάφεραν. Με επιμέρους σκορ 18-8 στα πρώτα 7 λεπτά της τελευταίας περιόδου εκτόξευσαν τη διαφορά στο +12 (67-55) γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ τους.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 34-31, 49-47, 76-62.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγφορντ 15 (3), Λιάπης 3 (1), Κάρτερ 13 (3), Κακαρούδης 10 (1), Τσόχλας 10 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 8, Κωττας, Όντουμ 9 (1), Βον 6, Μπρέμερ 2, Σαλούστρος.
ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ (Στελμάχερς): Μπαρνς 4, Λεγιασμέιερς 17 (3), Κάνμπεργκς, Βαϊρόγκς 10 (2), Ατέ 3, Μπουτιάνκοβς, Γκουλμπίς 7, Γκραζούλις 2, Πέινερς, Τσάτμαν 10 (2), Μέιερς 7, Γκραντ 2.