Κεντρική Basket League Αγώνες Πανιώνιος – Ολυμπιακός 56-73

Πανιώνιος – Ολυμπιακός 56-73

darden osfp panionios

darden-osfp-panionios

“Καθάρισε” από την άμυνα!…
Σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερη ποιότητα, ο Ολυμπιακός έφερε εις πέρας την αποστολή του έφυγε με το “διπλό” από τη Νέα Σμύρνη, επικρατώντας του Πανιωνίου με 56-73 και συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στη Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντάνστον με 18 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πέτγουεϊ που έκανε double-double με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ο Χάνκοκ ξεχώρισε για τον Πανιώνιο με 17 πόντους, ενώ ο Κόλεμαν ήταν αυτός που οδήγησε στο σκορ τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, τελειώνοντας το ματς με 9 πόντους.

Με αφετηρία την άμυνά του, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πάρει “κεφάλι” στο σκορ από νωρίς. Δεχόμενοι μόλις 4 πόντους στην πρώτη περίοδο,  οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να φτάσουν στο +8 (12-4), βρίσκοντας λύσεις κοντά στο καλάθι με πόντους από Ντάνστον – Αγραβάνη, σε ένα δεκάλεπτο που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, καθώς οι επιθέσεις είχαν δευτερεύοντα ρόλο και το τέμπο ήταν χαμηλό.

Ο Κόλεμαν “ξεκόλλησε” τον Πανιώνιο με 7 προσωπικούς πόντους, ωστόσο, η είσοδος του Σλούκα έδωσε επιθετική ώθηση στον Ολυμπιακό, ενώ με δύο τρίποντα του Πέτγουεϊ, οι Πειραιώτες έφτασαν στο +12 (11-23). Χάνκοκ και Γουντς προσπάθησαν να κρατήσουν τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ, ωστόσο, με έξι συνεχόμενους πόντους του Ντάνστον, ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 14 πόντων (17-31).

Αποφασισμένη να “καθαρίσει” την αναμέτρηση επέστρεψε η ομάδα του Σφαιρόπουλου, η οποία έχοντας τον Μάντζαρη σε ρόλο δημιουργού και εκτελεστή και τον Ντάνστον να αποτελεί σημείο αναφοράς, έτρεξε επιμέρους σκορ 12-2 και έστειλε τη διαφορά στους 24 πόντους (19-43).

Η αντίδραση του Πανιωνίου ήρθε δια χειρός Χάνκοκ και Σταμάτη, οι οποίοι “τράβηξαν” το σκορ για τους γηπεδούχους και ο Πανιώνιος μείωσε στους 16 (31-47), απαντώντας με επιμέρους σκορ 12-4, ενώ με τη λήξη του δεκαλέπτου το σκορ διαμορφώθηκε στο 35-53.

Παρότι ο Ολυμπιακός έδειχνε να ελέγχει την αναμέτρηση και με καλάθι του Αγραβάνη διαμορφώθηκε το 45-62 στα μέσα της τελευταίας περιόδου, ο Πανιώνιος έτρεξε σερί 7-0 και μείωσε στους 10 (52-62). Με επιμέρους σκορ 10-2, όμως, οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν εκ νέου στο +17 (55-72) και έβαλαν τέλος στις ελπίδες του Πανιωνίου να επιστρέψει στο ματς.

Διαιτητές: Φούφης, Διαμαντής, Τσούνας.