Κεντρική Διεθνή Μπουντούτσνοστ – ΠΑΟΚ 76-81

Μπουντούτσνοστ – ΠΑΟΚ 76-81

vaughn paok

vaughn-paok

Nίκη και δεύτερη θέση…
Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, ο ΠΑΟΚ πήρε ακόμα ένα “διπλό”, επικρατώντας της Μπουντούτσνοστ  με 81-76 και έκλεισε με θετική νότα την πορεία του στην πρώτη φάση του Γιούροκαπ. Ο “δικέφαλος” αγωνίστηκε χωρίς άγχος έχοντας εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση για τη φάση των Last 32 και εκμεταλλευόμενος την ήττα της Καρσίγιακα από την Λοκομοτίβ Κούμπαν, τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου  μπήκε δυνατά στο ματς και παρά την άνοδο της Μπουντούτσνοστ, δεν την άφησε ποτέ να ξεφύγει, δεν πλήρωσε κάποιες αμυντικές ολιγωρίες, διατήρησε την ψυχραιμία του πανηγύρισε τη νίκη.

Σπουδαίο ματς από τον Τζούλιαν Βον ο οποίος σημείωσε 17 πόντους και κατέβασε 6 ριμπάουντ, με τον Τζέι Αρ Μπρέμερ να κάνει πληθωρική εμφάνιση με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από τους γηπεδούχους, κορυφαίος ήταν ο Όμαρ Κουκ που είχε 14 πόντους και 10 ασίστ.

Καταγιστικός στο ξεκίνημα ο ΠΑΟΚ, ο οποίος με κύριο εκφραστή τον ασταμάτητο Βον (10π.) προηγήθηκε με 10 πόντους (6-16) ύστερα από πέντε λεπτά παιχνιδιού! Η Μπουντούτσνοστ ισορρόπησε την κατάσταση, μείωσε σταδιακά και έφθασε στο -1 (15-16 στο 7’) προτού ο “δικέφαλος” πατήσει εκ νέου γκάζι και απομακρυνθεί στο +5 (15-20 στο 7:30). Εν τέλει το τρίποντο του Μπρέμερ, διαμόρφωσε το 17-23 της εναρκτήριας περιόδου.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και αφού πλησίασαν στο καλάθι, με μπροστάρη τον Κουκ, πήραν το προβάδισμα ύστερα από πολλή ώρα (28-27 στο 17΄) με καλάθι του Βίτκοβατς. Η πρωτοκαθεδρία διατηρήθηκε στο στρατόπεδο των Μαυρουβουνίων μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου δια χειρός Κουκ (30-29) που ευστόχησε στο 19ο λεπτό προτού ο ΠΑΟΚ προβεί σε άστοχα σουτ και λάθη.

Τρομερά αμφίρροπη η τρίτη περίοδος. Αμφότερες οι ομάδες πάλευαν με “νύχια” και με “δόντια” για να υπερισχύσουν, το προβάδισμα άλλαζε “εν ριπή οφθαλμού” χέρια αλλά το ματς ήταν στα ίσα (45-45) ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ τότε, με ένα γρήγορο 8-0 που είχε ως αποκορύφωμα το τρίποντο του Μπρέμερ στην εκπνοή, μπήκε στην τελευταία περίοδο όντας μπροστά με 8 πόντους (45-53).

Η Μπουντούτσνοστ πλησίασε στον πόντο (61-62 στο 35΄) και λίγο αργότερα πέρασε μπροστά εκ νέου (63-62 στο 36′). Η μάχη ήταν “στήθος με στήθος” μέχρι τέλους αλλά ο “δικέφαλος” έδειχνε ότι θα καταφέρει να φύγει με τη νίκη, όμως το καλάθι του Ντάσιτς έδωσε παράταση ζωής στους γηπεδούχους, οδηγώντας το ματς στον έξτρα χρόνο (73-73).

Παρά το αρχικό προβάδισμα (76-73) των Μαυροβούνιων, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου επέβαλαν τα θέλω τους στη συνέχεια και με σερί 8-0 μέχρι την κόρνα της λήξης, πήραν το “διπλό”.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 30-29, 45-53, 73-73 (κ.α), 76-81.
ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Γιόβοβιτς): Κουκ 14 (2), Σέχοβιτς 10 (2), Ντάσιτς 13, Πλάνινιτς 5, Σούμποτιτς 12, Κάραπιτς, Βίτκοβατς 5, Μπάτσοβιτς, Πόποβιτς 4, Ιβάνοβιτς 4, Ρέινολντς 9, Ρίκιτς.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 13 (1), Λιάπης, Κάρτερ 5, Κακαρούδης 6, Τσόχλας 12 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 2, Κώττας, Όντουμ 9 (2), Βον 17, Μπρέμερ 12 (3), Σαλούστρος 5 (1).