Κεντρική Διεθνή Μπόγρης, ο τρομερός

Μπόγρης, ο τρομερός

bogris-malaga-andorra

Την τέταρτη νίκη της στο ισπανικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ανδόρα, η οποία συνέτριψε εκτός έδρας της Σεβίλλη με 77-57 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Κορυφαίος για τους νεοφώτιστους ήταν ο Γιώργος Μπόγρης, ο οποίος πραγματοποίησε τη καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα της Ανδόρας, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 20 πόντους (10/13 δίποντα), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 31 λεπτά.

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Top 16 της Ευρωλίγκα, Ρεάλ Μαδρίτης, επικράτησε εύκολα εντός έδρας της Ομπραντόιρο με 91-73. Ο Γιάννης Μπουρούσης μέτρησε 2 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 13 λεπτά συμμετοχής, με τον Πάμπλο Λάσο να τον ξεκουράζει εν όψει της δύσκολης συνέχειας. Από πλευράς ηττημένων, ο Χάρης Γιαννόπουλος είχε 6 πόντους, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 14 λεπτά.

Οι μαδριλένοι με τη νίκη αυτή έπιασαν στην κορυφή της βαθμολογίας την Ουνικάχα Μάλαγα του τραυματία Βασιλειάδη, η οποία “αυτοκτόνησε” στην τελευταία περίοδο και ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Σαραγόσα με 82-76. Αυτή ήταν η δεύτερη μόλις ήττα της αντιπάλου του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα.

Η έτερη αντίπαλος των “ερυθρολεύκων”, Λαμποράλ Κούτσα, ηττήθηκε από τη Μούρθια εκτός έδρας με 93-88, υποχωρώντας στην 11η θέση της βαθμολογίας. Ο πρώην παίκτης του Κολοσσού, Μάικ Τζέιμς, ήταν εξαιρετικός , μετρώντας 13 πόντους, ενώ κορυφαίος για τους Βάσκους ήταν ο Σενγκέλια με 16 πόντους.

Πραγματοποιώντας εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, η Κανάριας επικράτησε εύκολα της Λαγκούν Άρο με 77-68, με τον Λαμπρόπουλο να έχει 8 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Μιχάλης Τσαϊρέλης δεν αγωνίστηκε.