Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Ελευσίνα 69-59

ΠΑΟΚ – Ελευσίνα 69-59

margaritis paok elefsina

margaritis-paok-elefsina

Πιο δύσκολη νίκη από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ πήρε ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Ελευσίνα. Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 69-59, παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 41-47.

Οι γηπεδούχοι έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Βον (19 πόντοι) και Κάρτερ (17 πόντοι), κάνοντας ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο όχι μόνο ανέτρεψαν τη διαφορά, αλλά τις έδωσαν και διαστάσεις.

Από την απέναντι πλευρά, οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη στάθηκαν αξιοπρεπώς σε μία δύσκολη έδρα και με τον Μάρκοβιτς να ξεχωρίζει, ο Πανελευσινιακός είχε την ευκαιρία για ένα μεγάλο διπλό, ωστόσο (κυρίως) η κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας του στέρησε τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίννησε με τους: Σαλούστρο, Βον, Όντουμ, Κάρτερ και Μαργαρίτη, ενώ η πεντάδα που επέλεξε ο Τζίμης Κουστένης ήταν οι: Καλές, Μάρκοβιτς, Βασιλόπουλος, Ρόμπινσον και Κοξ.

Η Ελευσίνα στο ξεκίνημα προηγήθηκε με 3-2 χάρη σε τρίποντο του Μάρκοβιτς, ωστόσο από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι. Με εξαιρετική άμυνα, ευστοχία στις βολές και έναν εξαιρετικό Βον, προηγήθηκε μόλις στο 5′ με 11-3. Ο Τζίμης Κουστένης κάλεσε τάιμ άουτ, έκανε αλλαγες και η εικόνα των φιλοξενούμενων άλλαξε αμέσως και το δεκάλεπτο έκλεισε με 21-19 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να πάρει διαφορά ασφαλείας και με 5 σερί πόντους του Όντουμ προηγήθηκε με 26-19, 7:45 πρίν το ημίχρονο. Η ομάδα της Ελευσίνας δεν τα παράτησε όμως και με δικό της εκπληκτικό σερί 16-3 προηγήθηκε με 29-35, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31-37.

Για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο ξεχώρισε ο Βον με 17 πόντους, ενώ για τον Πανελευσινιακό ο Μάρκοβιτς με 15 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος του Βορρά ξεκίνησε με πολύ δυνατή άμυνα, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους σε λάθη, ενώ παράλληλα επιθετικά βρήκε λύσεις από πολλούς παίκτες. Έτσι, το 39-42 στο 25′, έγινε σε 4′ 47-42, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με 50-44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και με τους Κάρτερ και Τσόχλα να βομβαρδίζουν από τα 6,75 εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (58-46, 7:52 πριν τη λήξη). Ο Τζίμης Κουστένης έκανε πολλές αλλαγές θέλοντας να αντιδράσει, ωστόσο το τρίποντο του Δέδα 6′ πριν τη λήξη, εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους και ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση. Το τελικό σκορ ήταν 69-59.

Διαιτητές: Παπαπέτρου – Ανδρικόπουλος – Μάλαμας
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 31-37, 50-44, 69-59.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγφορντ 5, Λιάπης, Κάρτερ 17 (3), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 3 (1), Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 6 (1), Κώττας, Όντουμ 10 (1), Βον 19, Σαλούστρος 2.
ΕΛΕΥΣΙΝΑ (Κουστένης): Κοξ 9 (1), Ρόμπινσον 10 (1), Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 7 (1), Αθανασούλας 3, Μάρκοβιτς 15 (3), Δορκοφίκης 5, Ιωάννου 8 (1), Καλές 2.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…